Yangın Söndürme Helikopteri Kaç Ton Su Taşır ?

Yangın Söndürme Helikopteri Kaç Ton Su Taşır ?

Özellikle yaz aylarının gelmesi ile birlikte sık sık orman yangınları çıkmakta ve bunların bazen uzun süre söndürülemediği görülmektedir. Ülkemizde çıkan orman yangınlarından bazılarının günlerce söndürülemediği görülmüştür. Ormanlar ülkemizin en büyük zenginliklerin biridir, ülkemizden ziyade ağaçlar ve ormanlar dünyamız için en önemli etkenlerden biridir.

Ülkemizde Çıkan orman yangınlarının söndürülmesinde en önemli görev Helikopterlere düşer.

Helikopterler hem taşıyabildikleri su miktarı, hem çok miktarda suyu taşıma ve doldurma süratleri, hemde havadan istenilen bölgeye su dökebilme özelliklerinden dolayı özelikle orman yangınlarında en önemli yangın söndürme aracıdır diyebiliriz. Televizyonda sık sık görmekte olduğumuz helikopterler acaba ne kadar su taşıyabilmektedir?

Ülkemizde kullanılmakta olan Orta Sınıf Helikopter olarak tabir edilen helikopterlerin ortalama su taşıma kapasiteleri 2,5 ton civarındadır. Bunu litre bazında vermek gerekirse 2500 litre taşıma kapasitesi vardır.Bu helikopterler ayrıca su dolu iken 450 kilometrelik bir menzilede sahip bulunmaktadırlar. Bu helikopterler yaklaşık 2 dakika içinde 2500 litrelik suyu göl veya su havuzundan bukete (su kabı veya su kabini) doldurabilmektedirler. Fakat dünyada özellikle orman yangınları için kullanılan büyük sınıf helikopter olan Erickson S64F tipi yangın söndürme helikopterinin kapasitesi yaklaşık olarak 10 Tondur. Buda litre olarak 10.000 Litre su taşıma kapasitesine sahip demektir. Ayrıca köpük atabilme özelliği ve yük taşıma için özel olarak tasarlanmış helikopterlerdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here