Üniversite Kayıt Sildirme

Üniversite öğrencileri, çeşitli nedenlerle eğitim gördükleri bölümlerden kayıtlarını sildirmek isteyebilirler. Üniversite yönetmelikleri her üniversitede çeşitli farklılıklar gösterse de genel yapı itibari ile üniversiteden kaydını sildirmek isteyen öğrenciler benzer süreçlerden geçerler. Bu süreçler genellikle resmi başvuru, gerekli imzaları toplama, ve çıkış evraklarını alma şeklinde özetlenebilir.

Başka bir üniversiteye kayıt yaptırmak için üniversitesinden kaydını sildirmek isteyen öğrenciler için de yöntemlerin anlatıldığı “Üniversite Kayıt Sildirme?” yazısında özellikle dikkat etmeleri gereken detayların üzerinde de durulmuştur.

Kayıt sildirme sırasında yaşanan bu benzer süreçleri ve detaylarını gelin birlikte ele alalım.

Hangi durumlarda öğrencinin kaydı üniversitesinden silinir?

Öğrencinin yazılı başvurusuyla beraber kendi isteğiyle kaydının silinmesi.

Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği çerçevesinde “Yükseköğretim Kurumundan Çıkarma Cezası” alması durumunda kaydının silinmesi.

Öğrencinin kendi isteğiyle üniversiteden kaydı nasıl silinir?

Genellikle okuduğu bölüm dışında tekrar üniversite sınavına girmiş ve başka bir üniversite veya bölüm kazanmış öğrenciler kendi istekleriyle yükseköğrenim gördükleri kurumlardan kayıtlarını sildirmek isterler. Bu gibi bir telep ile öğrenci işlerine başvuran öğrenci şu süreçleri yaşar:

Öğrenci işlerinin vereceği formu (ilişik kesme belgesi) doldurma.

Bazı fakülte sekreterlikleri form doldurtma yerine öğrencinin kendi el yazısı ile yazdıkları dilekçeyi de birlikte talep edebilirler. Okuduğunuz üniversiteye hatta bölüme göre yazılı başvuru da yapmanız değişiklik gösterebilir. İhtiyacınız olması ihtimaline karşı dilekçe başvuru örneğini bu linke tıklayarak indirebilirsiniz!

Doldurmanızı istenen formda genelde adınız-soyadınız, öğrenci numaranız, kredi yurtlar kurumundan aldığınız bir kredi var mı? gibi size ait bilgiler vardır.

Formu doldurduktan sonra koşuşturma başlar. Okula bağlı birçok daire ve müşavirlikleri tek tek gezip ilişik kesme formunuzu imzalatmanız istenecektir. Bu daire ve müşvairlikler, yine üniversiteye göre değişse de genelde hukuk müşavirliği, sağlık dairesi, güvenlik birimi, saymanlık, besyo(Beden eğitimi ve sağlık yüksek okulu), kütüphane gibi öğrencilik zamanlarınızda işinizin düşebileceği dairelerdir. Ziyaret edip ilişiği yoktur imzası alacağınız dairelerin tam listesini size öğrenci işleriniz ya da fakülte sekreteriniz verecektir.

Daha sonra danışman hocanız, bölüm başkanınız ve dekanınızı da bulup bu belgeleri imzalatmanız gerekmektedir. Bu kısım imza almanız gereken yerlerin içerisinde belki de en zor olan kısımdır. Bazen hocalarımız yoğunlukları sebebiyle fakülte dışında olabilirler. Bu kısım için ertesi gün de okula gitmeniz gerekebilir! Başka şehire kayıt sildirme işlemi için gidecekseniz bu kısmı dikkate almanızı öneririz. İşleriniz ertesi güne kalabilir.

Bütün imzalar toplanınca tekrar öğrenci işleri daire başkanlığına evrakları ve öğrenci kimliğinizi teslim edersiniz ve yaklaşık yarım saat beklemenin ardından çıkışınızı alırsınız ve okulunuzdan kaydınız silinmiş olur.

Alacağınız çıkış dosyasında genellikle transkript, lise diploması gibi evraklar vardır.

Üniversitelerden kendi isteğiyle kayıt sildiren erkek öğrenciler için önemli bir hatırlatma!

Başka yükseköğretim kurumu kazanılması nedeniyle kaydını sildirmek isteyen erkek öğrencilerin dikkat etmeleri gereken mühim bir konu vardır. Kazandığınız yeni bölüm kayıt işlemleri için sizden “askerlik ile ilişiği yoktur” yazısı isteyecektir. Bu nedenle eski bölümünüzden kaydınızı silmeden önce askerlik şubesine gidip ilişiği yoktur yazısını almanız gerekmektedir. Eski okulunuzdan kaydınızı sildirip askerlik şubesine gitmeniz durumunda şube sizi öğrenci olarak görmeyeceği için tecilli görmeyecek ve muhtemelen prosedür gereği size ilişiği yoktur yazısı vermeyecektir. Bu yazıyı alamamanız da yeni okula kaydınızı yaptıramayacağınız anlamına gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşmanız muhtemel olduğu için bu kısmı özellikle belirtmek istedik.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here