Tırnak Sararmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Sararması, Çeşitli sorunlardan dolayı, tırnaklar doğal yapısını kaybederek, sağlıksız bir görünüme bürünebilir. Bakımlı bayanlar için bu durum son derece kötüdür. Tırnak sararması sebeplerine karşı önlem alarak, oluşan tırnak sararması, doğal ve bitkisel yöntemler ile ortadan kaldırabilir, tırnaklar tekrar sağlıklı görünümüne kavuşabilir. Tırnakların sararmasının nedenlerinden bazıları şunlardır;

Sürekli oje sürmek; Tırnakların devamlı olarak ojeli olması, havasız kalması manasına gelir. Hava almayan tırnaklar, zaman içerisin de sağlıklı görünümünden uzaklaşarak, kolay kırılan bir yapıya dönüşürler. Oje sürmek tırnaklara fiziksel açıdan güzel bir görünüm kazandırıyor olsa da, tırnakları ara sıra ojesiz bırakmak, havalanmasını sağlamak gerekir.

Eldiven kullanımı; Özellikle iş gereği, günün büyük bir bölümü eldiven giymek zorunda olmak, ellerin havasız kalmasına ve doğal olarak da tırnakların havasız kalmasına neden olur. Havasızlık nedeniyle, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, tırnaklar güçsüzleşerek yıpranır ve kırılır.

tirnak-sararmasinin-nedenleri-nelerdir

Vitamin eksikliği; Vücudumuz sağlıklı olarak çalışması için, vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyar.Tırnakların ise en fazla vitaminlere ihtiyacı vardır. Vitamin ağırlıklı besinleri oldukça az tüketmek, beslenmede yetersizliğe ve tırnakların beslenememesine, kolay kırılıp sararmaya mahkum olmasına sebep olur.

Yaş; Vücudumuz yaş ilerledikçe deformasyona uğrar. Bu deforme zaman içerisinde, tırnaklarda da kendini gösterir. Tırnaklar artık kendi kendini eskisi kadar yenileyemez hale gelir, bu da tırnaklarda sararmasını ve diğer sıkıntıları meydana getirir.

Sigara içmek; Sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler vücudu nasıl kötü biçimde etkiliyorsa, tırnaklarında kötü bir hale gelmesine ve sağlıksız olmasına sebep olur. Sigara kullanan birçok insanın yaşadığı sorunlardan biri de, bu sebeple tırnak sararmasıdır.

Temizlik maddeleri; Deterjan, sabun ve diğer temizlik ürünleri, kimyasal içerdikleri için, tırnaklarda sararmalara sebebiyet verir. Tırnakların üzerinde tırnakları koruması için bulunan, çok ince bir yağ dan oluşan tabaka mevcuttur. Bu tür ürünler yağ tabakasını tırnak üzerinden uzaklaştırıp, tırnakların korunmasız kalarak sararmasına neden olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.