Tıp Fakültesine Hangi Puan Türü İle Girilir?

Tıp Fakültesine giriş yapmak için YGS sınavından sonra gireceğimiz sınavlar LYS Fen Bilimleri ve LYS Matematik sınavlarıdır.

Tıp fakültesine girişlerde hesaplanan puan türü ise MF3 puan türüdür.

MF PUANLARI 

MF-1: Matematik ağırlıklı temel bilim programları. Matematik, finans matematiği, matematik öğretmenliği, astronomi ve finans bilimleri gibi bölümleri tercih edebileceksiniz. Bu puan için en fazla puan yüzde 39 ağırlık ile matematik sorularında. Bunu yüzde  yüzde 10 ile fizik, yüzde 6 ile kimya, yüzde 5 ile biyoloji izliyor.

MF-2: Fen ağırlıklı temel bilim programları. Fizik, fizik öğretmenliği, kimya, biyoloji gibi bölümleri tercih edebileceksiniz. En yüksek getiri yüzde 23 oranıyla matematik, yüzde 13 ile fizik, yüzde 12’şer ile kimya ve biyoloji sorularında.

MF-3: Tıp, diş hekimliği, eczacılık, genetik gibi sağlık programları tercih edilecek. En yüksek puan getirecek sorular yüzde 15 ile biyoloji, yüzde 14 ile kimya, yüzde 13 ile fizik , yüzde 18 matematik,

MF-4: Mühendislik ve teknik programlar tercih edilecek. En yüksek puanlar yüzde 33 ile matematik, yüzde 13 ile fizik, yüzde 9 kimya ve yüzde 5 ile biyoloji sorularından gelecek.

TM PUANLARI

TM-1: İktisat, işletme, istatistik, ekonometri, maliye gibi programları tercih edebileceksiniz. En yüksek puanı yüzde 33 ile matematik ve yüzde 20 ile edebiyat sorularından alacaksınız.

TM-2: Kamu yönetimi, siyaset, uluslararası ilişkiler gibi programları tercih ederken eşit katkı yüzde 28 oranıyla matematik , yüzde 24 edebiyat sorularından gelecek.

TM-3: Hukuk, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi bölümler tercih edilecek. En yüksek katkı yüzde 28 oranıyla edebiyat sorularından gelecek.

TS PUANLARI 

TS-1: Reklamcılık, coğrafya, iletişim, medya ve iletişim gibi programlar tercih edilebilir. En yüksek katkı yüzde 15’erlik ağırlıkla edebiyat, tarih ve felsefe grubu sorularından sağlanacak.

TS-2: Tarih, edebiyat gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. En yüksek puan yüzde 25 ağırlık ile edebiyat sorularından alınacak.

DİL PUANLARI 

DİL-1: Almanca, İngilizce, Fransızca öğretmenlikleri ve edebiyatları gibi Batı dilleri tercih edilecek. Bu puanın oluşmasında 80 soruluk dil sınavının katkısı yüzde 65, YGS’nin yüzde 35 olacak.

DİL-2: İspanyolca, Yunan dili, Latin dili ve edebiyatı gibi diğer Batı dilleri tercih edilirken dil sınavı yüzde 50, YGS puanları yüzde 50 etkili olacak.

DİL-3: Çince, Japonca, Arapça gibi Doğu dilleri tercihlerinde dil sınavı sorularının etkisi yüzde 20 iken, YGS etkisi yüzde 80.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here