Temettü Nedir?

Temettü (Kar Payı) nedir?

Temettü diğer adıyla kar payı, bir şirketin bir yıllık faaliyet dönemi sonucunda elde ettiği, Net Dönem Karı üzerinden (yasal karşılıklar çıkarıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir.

Temettü nasıl dağıtılır ?

Temettüler iki şekilde dağıtılmaktadırlar;
1- Nakit olarak ortaklara ödenen temettüler.
2- Bedelsiz Sermaye artırımına dahil edilerek karşılığında yeni senet dağıtılan temettüler.

Temettü ödemeleri ne zaman gerçekleştirilir ?

Anonim şirketlerin temettü ödemeleri genellikle Mayıs ayı sonuna kadar gerçekleşmektedir. Çünkü anonim şirketlerin temettü ödemeler için “hesap dönemini takiben 5. ayın sonuna kadar” zorunluluğu bulunmaktadır.

Temettü gelirleri daha çok bir yatırım yöntemi olarak tercih edilmektedir. Herhangi bir şirketin temettü ödemelerinden faydalanmak için söz konusu şirketin hisse senetlerini temettü ödemeleri başlamadan bir gün önce almak gerekmektedir. Halka açık şirketlerin sermaye artırımlarından faydalanmak için de aynı koşul söz konusudur.

Temettü örneği

Bedelsiz Sermaye artırımına örnek olarak kullandığımız XYZ A.Ş.’nin aynı cari piyasa verilerinde bu sefer %100 Temettü dağıttığını, bu temettünün yarısının karşılığında Bedelsiz Hisse Senedi verdiğini, diğer yarısının ise Nakit olarak ortaklara dağıttığını düşünelim. Şirket başkaca Bedelli veya Bedelsiz Sermaye artırımı yapmamaktadır. Şirket %50 Temettüden dolayı Bedelsiz Sermaye artırımına gitmektedir, bu durumda 100 milyar TL’lik eski ödenmiş sermayesine (bire yarım oranında, çünkü %50) 50 milyar TL’lik yeni sermaye eklenmektedir, böylece şirketin yeni sermayesi 150 milyar TL olmaktadır. Hisse Senedi sayısı da ödenmiş sermayeye paralel bir şekilde artacaktır ve 150 milyon adet olacaktır.

Sözlükte temettü Kazanç anlamına gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.