Sinerji nedir?

Sinerji, uyumlu ve eş zamanlı olarak ortaya çıkan güç ya da eylem olarak açıklanabilir. Örnek olarak bir işi birleşerek, güç birliği ile meydana getirme heyecanı bir Sinerji’dir. Sinerji kavramını yerel kültürümüzdeki İmece usulünde açıkça görebiliriz.

Sinerji Anlamı, İngilizce bir kelime olan Synergy’nin Türk Diline tesir etmiş halidir.

İngilizce anlam karşılığı olan “güç birliği heyecanı” ve “gücün bir araya gelerek artması”,

Türk Dil Kurumunca “Görevdaşlık, bir bütünün toplamından daha fazla olması”

Sinerji, aynı işi kotarma amacıyla hareket eden kişilerin birbirleri ile uyumlu zamanlama ve heyecan ile hareket etmesi olarak da özetlenebilir. Kişilerin bir birim iş yaptığını düşünürsek, dört kişinin ortaya çıkarttığı beş birimlik işin avantajı olan bir birimlik iş, Sinerji marifetiyle ortaya koyulmuş demektir.

İş Birliği neticesinde ortaya çıkan artı faydaların ortaya çıkma heyecanına ve işbirliği ruhuna Sinerji demekteyiz. Sinerjiyi ortaya çıkartan faktörler olarak Üretken olmak, iş bitirme heyecanı taşımak, birlikte hareket etme güruhu ve beşeri münasebetler gösterilebilir. Bu faktörler neticesinde bir araya gelmiş kişilerin ortaya çıkarttığı işin meydana getirdiği katma değer iş bitiminde sinerji faktörü olarak ortaya çıkar.

Sinerji kavramına değinen özlü sözler Sinerji’nin anlamını idrak etmekte oldukça faydalı olacaktır ;

  • Birlikten Kuvvet Doğar
  • Bir Elin Nesi Var, İki Elin Sesi Var
  • Bir Zincirin Gücü, Zincirin En Zayıf Halkası KadardırÖzetleyecek olursak, bir zincirin bütün olarak taşıdığı güce sinerji denir.

Sinerji kelimesi ile ilgili Türk Dil Kurumu’nun ifadesi aşağıdaki linktedir ;

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=S%C4%B0NERJ%C4%B0

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here