Ses Hangi Ortamlarda Yayılır ?

Ses Nedir ?
Ses, kulağın duyabileceği titreşimlerin oluşmasıdır. Ölçü birimi olarak desibel kullanılır. İnsanların kısık sesle konuşmaları 30 desibel kadardır. İnsanların birbirleri ile iletişim kurmalarını sağlayan duygu ve düşüncelerini karşı tarafa aktarmasında kullanılan iletişim aracıdır.

Sesin Nasıl Oluşur ?
Sesin oluşumu belirli bir kaynaktan çıkar ve dalgalar gibi yayılmaya başlar. Suya atılan bir taşın dalgalanmasına benzetilebilir. Elektronik ve elektrikli aletlerde fark edeceksiniz ses sitemlerinde hoparlörde kıpırdama hareketlilik prensibi ile sesin oluşumu gerçekleşir.

Ses Hangi Ortamlarda Yayılır ?
Ses, havada ve sıvının içinde yayılabilir. Denizde yaşayan canlıların hassas algılamaları olduğundan dolayı ses çok ince bazen insan kulağının duyamacağı şekilde yayılmaktadır. Titreşimle birlikte dalgaların oluşması gerekmektedir. Uzayda herhangi bir ses yayılmaz boşluk olarak bilinir ve patlamalar sonucu titreşimlerin oluşacağı birşey olmadığından dolayı hiç bir şey duyulmaz.

Ses Boşlukta Neden Yayılmaz ?
Bir önceki yazıda belirtildiği gibi ses titreşimler sonucu ortaya çıkmaktadır. Sesin yayılma prensipleri hareket ettirecek ve onların kulağımız tarafından algılanması gerekecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here