RPC Sunucusu Nedir ?

PC ve RPC sunucusu nedir?

Remote procedure call (RPC) : Türkçe açılımı ile uzak yordam çağırısı olarak adlandırılır. RPC sunucu ve işletim sistemleri için ayarlanmış bir servistir. Kullandığınız herhangi bir uygulama sunucu istemcisi ile iletişime ihtiyaç duyuyorsa RPC servisi kullanır. Uzak yordam çağırısı Windows işletim sistemlerinde yazıcılarda da kullanılmaktadır. Genel anlamda bilgisayara yazıcı eklemek istediğinizde “RPC sunucusu kullanılamadı.” şeklinde hata alabiliyorsunuz. Bu hatanın sebebi genellikle Windows sistem dosyalarınızın bozuk olması sebebi iledir. Ek olarak farklı bir örnek verecek olursak mail serverlarda da kullanılmaktadır. Mail serverlar pop3 ve SMTP desteği sunarken ekstra iletişim için RPC protokolü de kullanabilmektedir.

Uzak yordam çağrısı (RPC), bilgisayardaki bir programın sunucuda program çalıştırmasına olanak veren bir protokoldür.

Windows ağ tanılama, RPC sunucusu hatası oluştuğunu belirlemenize yardımcı olabilir, ancak hatayı oluşturan bilgisayarı belirlemek zor olabilir.

RPC sunucusunda uzatılmış hata bilgilerini etkinleştirmek, asıl sorunu belirlemenin yanı sıra hatanın oluştuğu bilgisayarı belirlemeye de yardımcı olabilir.

Microsoft Windows NT tabanlı bilgisayara bir yazıcı eklemeye çalışıldığında, işlem tamamlanamadı RPC sunucusu kullanılamıyor hatası alınır.

Spoolss.exe ve spoolss.dll dosyaları %System Root %\System32 klasöründen eksik veya zarar gördüğünde bu sorun oluşabilir.

Bu sorunu gidermek için: 

Etkilenen bilgisayardaki %SystemRoot%\System32 klasörüne Windows NT 4.0 tabanlı başka bir sunucudan veya iş istasyonundan Spoolss.exe ve Spoolss.dll dosyaları kopyalanmalı. Geçerli veya uygun son Windows NT hizmet paketi uygulanmalı ve sonra bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

Uzaktan yordam çağrısı (RPC) hizmeti’ni otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlanmalı: Başlat’a tıklayın, ayarlar’ın üzerine gidin, Denetim masası’na tıklayın ve hizmetler’e çift tıklayın. Hizmet listesinde, uzaktan yordam çağrısı (RPC) hizmeti’ni tıklatın ve başlangıç’ı tıklatın. Altında başlangıç türü, otomatik’ i tıklatın ve sonra tamam’ ı tıklatın. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.