On İki Hizmette Dedenin Rolü Nedir?

On İki Hizmette Dedenin Rolü Nedir sorusunun cevabına geçmeden önce cemin ne olduğu ile ilgili tanımı vermekte fayda var.

Cem, on iki hizmetin yerine getirilmesinden oluşan ilahi duygusallık içinde edep ve yol erkânına uyularak yapılır. Cem içerisinde semah edilir, Pir  Sultan’dan, Hatayi’den, Kul Himmet’ten deyişler söylenir.

Lokmalar dağıtılır. Kerbela olayı mersiyelerle anılır. Cemde muhasipler görülür, düşkünler dara kaldırılır. Toplumun önünde haklı haksız belirlenir, suçlu olanların gerekli cezaları verilir. Cemlerde  verilen cezalara uyulur, aksi halde toplum dışına itilmek kaçınılmazdır. İşte bu ve benzeri erkanların cemde belirli bir program ve ahenkle uygulanmasını dedelerin önderliğinde on iki hizmet sahipleri sağlarlar.

On İki Hizmette Dedenin Rolü Nedir?

Mürşid, Dede(pir):  Dede, cemin mutlak hakimi konumundadır. Manevi olarak Kainın Efendisi, İki Cihan Güneşi, Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustfa; Şah-ı Merdan, Damad-ı Nebi, İlmin kapısı İmam  Ali ve Pirimiz Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’yi temsil eder. Cem erkanının başkanlığını yapar. Cemde ikrar alır ve nasip verir. Canlar arasındaki her türlü problemi çözer.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.