Obruk Nedir?

Obruk Nedir?

Obruk tanımı,baca veya kuyu şeklinde, keskin köşeli, derin çukurluklara derinliği 250-300 m’yi bulabilen ve obrukların bazılarının tabanında göl ve akarsu gibi su hareketlerinin olduğu ,akabinde  Yer altı suyunun, karbondioksit ile birleşimi sonucu karbonik asit oluşur. Bu karbonik asit kireç taşının yoğun olduğu toprakları zamanla çözerek yer altında mağaralar oluşmasına neden olur, bir müddet sonra mağaranın üstünde bulunan toprak çöker işte bu çökme sonucu oluşan derin çukurlara obruk denir.

Obruk Nasıl Oluşur?

Obrukların çoğu iki şekilde oluşur. Birincisi alttaki eriyebilen kayaçlar. Kayaç ; çeşitli  minerallerin veya mineral ve taş parçacıklarının bir araya gelmesinden ya da bir mineralin çok sayıda birikmesinden meydana gelen katı birikintilerdir. topraktan sızan sularla çözünürler ve kayaç içinde bulunan doğal boşluklar genişler ve üzerlerinde bulunan toprakla doldurulurlar. Yer altı suyu kayacı çözmeye devam ettikçe toprak ortadan kalkar ve geride yamaç eğimi düşük, derinliği fazla olmayan çöküntüler bırakır. kayaçların içerisinde yer altı suyunun hareketine izin verecek şekilde kırık, çatlak, yarık ve benzeri yapılar bulunuyor. Bu yapı suyun kayaçlar içerisindeki hareketini kolaylaştırıyor. Bölgede volkanik kökenli gazların etkisiyle eritebilir bir özellik kazanan su, kayaç ile etkileşime giriyor. Bu etkileşim esnasında su, kayacı zamanla yemeye başlıyor ve gitgide kayaçta geniş boşluklar oluşuyor. Bu boşlukların üzerindeki toprak ile kayadan oluşan tabaka ise zamanla çöküyor ve obruklar oluşuyor. Halk arasında yer altı nehri olarak tabir edilen bu durumu, karstik boşluklardaki suyun hareketi olarak açıklanmaktadır. Obruklar ayrıca bir mağara tavanının çökmesi sonucu dik kenarlı bir krater şeklinde de oluşur. Bu yolla oluşan obruklar özellikle nüfusun fazla olduğu bölgelerde ciddi bir tehlikedir.

TDK Sözlüğüne göre Obruk Ne Demek?

1. huni biçiminde çukur yer.

2. İçbükey, mukaar, konkav.

Obruk Kelimesinin Diğer Dillerdeki Anlamları

1. Obruk Kelimesinin İngilizcesi : concave; katavothre, ponor

2. Obruk Kelimesinin Fransızcası : concave; katavothre, ponor

3. Obruk Kelimesinin Almancası : concave; katavothre, ponor

4. Obruk Kelimesinin Arapçası : concave; katavothre, ponor

5. Obruk Kelimesinin İspanyolcası : concave; katavothre, ponor

Dünyanın çeşitli yerlerinde oluşan obruklar

Guatemala’da 65 yaşındaki yaşlı kadın gece gürültüyle yataktan fırladı. Önce dışarda doğal gaz patlaması olduğunu düşündü. Ancak, korku ve hayretle yatağının hemen altında 12 metre derinliğinde obruk oluştuğunu gördü. Obruk yatağını yutacak genişlikte olmadığı için şanslıydı. Mahalle sakinleri obruk oluşmadan önce bir kaç haftadır yer altından garip sesler duyduklarını söyledi. Yaşlı kadının evi ulusal afet kurumu yetkililerince incelemeye alındı.

2007 yılında yine başkent Guatemala’da oluşan devasa obruk evleri ve araçları yutmuş 3 kişi ölmüştü. 2010 yılında ise benzer bir olayda 3 katlı bir bina obrukta yok olmuştu.

Deliklerin tam olarak nasıl meydana geldiği hala bilinmiyor; ama bazıları 2007’de ve Mayıs ayında Guatemala’da açılan deliği, ülkenin arızalı kanalizasyon sistemine bağlıyor.

Çoğu insan fırtına ya da deprem sonrası oluşan bu deliklerin neden bu kadar düzgün ve yuvarlak olduğuna anlam veremiyor.

Çin’in Anhui bölgesinde bir yolun aniden çökmesi sonucu ortaya çıkan bu deliğe bir taksi ve üç de motosiklet düşmüştü.

Karayipler’in Belize bölgesindeki Büyük Mavi Delik, dünyanın en büyük sualtı deliği aynı zamanda da popüler bir dalış mekanı. Bir kalker mağara tavanının çökmesiyle oluşan delik, 125 metre derinliğinde ve 300 metre genişliğinde.

obruk-nedir

Konya’nın Karapınar ilçesinde yaklaşık 12 metre çapında, 20 metre derinliğinde obruk oluştu. Karapınar ilçesine bağlı Reşadiye Mahallesi Küllükuyu mevkisinde Bekir İlhan’a ait tarlada oluşan obruk, bölgedeki çiftçileri tedirgin etti. Buğday ekili tarlada oluşan 12 metre çapında, 20 metre derinliğindeki obruğu farkeden Bekir İlhan, hayvanlarını yemlediği sırada meydana gelen sese yöneldiğinde tarlasındaki obruğu gördüğünü söyledi. İlhan, üç yıl önce de 500 metre yakınında obruk oluştuğunu anlatarak, “Obruklara alıştık. Tedirgin olsak da Allah’tan gelen bir şey. Obruğun olduğu bölgeye gidince korkunç manzara ile karşılaştık. Bölgede çalışanlar da vardı. Can kaybı yaşanmaması sevindirici.” diye konuştu.  Karapınar Belediyesi ekiplerince obruğun bulunduğu yerde güvenlik önlemi alındı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.