MTOK Nedir ve Teknoloji Fakültelerini Kimler Tercih Edebilir?

Meslek lisesinde okuyan öğrencilerin 4 yıl boyunca kültür derslerinden kısılarak meslek ağırlıklı ders görmesi ve ardından bu 4 senin sonunda tüm öğrencilerle aynı sınava girmesi birçoğunuz kabullenmese de biraz haksız bir rekabet ortamına yol açıyor. Bu durumu bir nebze de düzeltmek isteyen ÖSYM ise meslek lisesi öğrencileri için MTOK ile bazı fakültelere daha rahat gitmelerini sağlıyor. Bizde bu yazımızda MTOK adına aklınıza takılabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.Artık yavaşça MTOK nedir sorusunu cevaplayalım.

Teknoloji Fakültesi Nedir?

Teknoloji Fakülteleri 2009 yılında Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılmasının ardından açılmıştır. Teknik Eğitim Fakülteleri daha önce meslek lisesi mezunlarının ek puanla yerleştiği ve öğretmenlik eğitimi alabildiği fakültelerdi. Fakat Teknoloji Fakülteleri bunlardan farklı olarak öğretmenlik eğitimi değil kurumlar için mühendislik eğitimi verir. MTOK ile tercih yapacak kişilerde maalesef sadece Teknoloji Fakültelerine yerleşebilmektedir. Ayrıca Teknoloji Fakülteleri hakkında kulaktan kulağa dolaşan bir kaç dedikoduya da değinelim. Öncelikle Teknoloji Fakültesi mezunları aynı Mühendislik Fakültesi mezunları gibi mühendis unvanı alır ve imza yetkisine sahip olur. Bunun dışında iki fakülte arasında ki en büyük fark eğitim kısmında oluşur.Ayrıca aynı şekilde Türkiye Mimar Ve Mühendisler odasına da üye olabiliyorlar. Kısacası arada eğitim kısmında ki farklar dışında fark bulunmuyor.

M.T.O.K. Avantajları

Meslek liselerine tanınan MTOK sisteminin en büyük avantajı kuşkusuz daha düşük puanlarla fakültelere yerleşe bilmeleridir. Fakat bunun için lisede okuduğunuz bölüm ile üniversitede okuyacağınız bölümün birbiri ile bağıntılı olması gerekiyor. Yani kendimden örnek vermem gerekirse ben lisede Makine bölümünü okudum fakat üniversitede Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu yüzden ben MTOK sisteminden yararlanamadım. Çünkü iki bölüm arasında ortak bir kısım yok. Fakat Makine mühendisliği, Elektrik-Elektronik mühendisliği gibi alanımla ilgili bölümlere MTOK ile geçiş yapabiliyordum. Burada eğer üniversitede kendi alanınız ile ilgili bir bölüm seçmeyecekseniz maalesef bu sistem sizin için geçerli olmuyor ki buda daha fazla çalışmanız anlamına geliyor. Bunun dışında lisede ki bölümünüzün üniversitede hangi bölümlere MTOK hakkı tanıdığını okulunuzda ki yetkililerden veya Ösym’den öğrenebilirsiniz.

M.T.O.K. Dezavantajları

MTOk ile tercih yapmanın birkaç dezavantajı var. Bunlardan en çok öğrencileri korkutan ise bazı üniversitelerin mecbur bazıların ise sınav ile geçme hakkına sahip olabileceğiniz hazırlık kısımı. Yani eğer siz herhangi bir teknoloji fakültesine MTOK ile giderseniz ekstra bir sene YGS-LYS dersleri içeren hazırlık döneminden geçiyorsunuz. Bazı okullar bunu zorunlu kılarken bazıları sınava tabi tutarak başarılı olanları hazırlık okumalarını istemiyor.Fakat burada bir duruma açıklık getirelim maalesef bu hazırlık dönemi size pek bir şey katmayacaktır.Çünkü hem daha önce gördüğünüz Ygs-Lys konulardan bir farkı bulunmaması hemde üniversitelerin fazla önem vermemesi maalesef çoğu kişi için sadece zaman kaybı oluyor. Fakat yine bir şeyler için çabalarsanız hazırlık senenizde sizin için oldukça fazla olacaktır.Bu durumu belirtmemizin sebebi ise bazı öğrencilerin bu hazırlık senesine güvenerek sevmedikleri bir bölüme MTOK ile gidip dershaneye para vermektense üniversitede çalışırım deyip hüsran ile karşılaşmaları.

Özetle…

4-5 sene öncesinde katsayının kalkması ve ardından meslek liselerine MTOK şansı tanınması meslek liselerinin fazlası ile önünü açtı. Fakat eğer bu yazıyı okurken daha liseye geçmediyseniz kesinlikle meslek lisesinde okumanızı tavsiye etmem. Bu konumuz olmasa da belirtmek istedim. Bunun dışında kısacası MTOK kendi bölümünüzü üniversitede de okumak isterseniz oldukça faydalı olabilecek bir sistem. Fakat devam etmeyecekseniz bir avantajı bulunmayacak. Bunun yanında eğer 9. sınıftaysanız kesinlikle meslek seçiminizi düşünün.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.