Mikroskobun ve diğer teknolojik araçların hücrenin yapısının anlaşılmasına olan katkıları nelerdir?

Hücreler gözle görülemeyecek kadar küçük olan yapı taşları olduğundan dolayı mikroskop olmasaydı, hücrenin keşfi söz konusu olmazdı.

İnsan gözünün görme kapasitesi sınırlıdır. Hücreler bu sınırın çok altında kalan bir boyuta sahiptir. Örneğin erkek üreme hücresi santimetrenin binde 4 ü kadar küçüktür. Bu nedenle teknolojik bir alet kullanmadan hücreyi gözlemlemek imkansızdır.

Bu nedenledir ki ilk mikroskop bulunana kadar insanoğlunun hücrelerden haberi bile olmamıştır. Yani 1665’de Robert Hooke ilk mikroskobu yaparak şişe mantarına bakmadan önce hücre hakkında hiç bir bilgimiz yoktu.

Hücreyi 1665 yılında ilk defa keşfeden Robert Hooke, basit bir mikroskop ile şişe mantarını incelemesi sonucu hücrenin varlığını keşfetmiştir.

1831 yılında Brawn daha gelişmiş bir mikroskopla, bitki hücrelerindeki çekirdeği keşfetti. Bir botanikçi olan Scleinden  ve zoolog olan Schwann 1839 yılında bütün canlıların hücrelerden meydana geldiğini ilan etmişlerdir.

Görüldüğü gibi yıllar geçip, mikroskop teknolojisi geliştikçe bilim adamları hücre hakkında yeni şeyler görmeye ve hücrenin detaylarını keşfetmeye başlamıştır. Günümüzde halen teknolojinin gelişmesiyle hücre ve diğer alanlarda yeni şeylerin keşfi devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.