Marmelat nedir?

Fransızca kökenli bir kelime olan Marmelat, Taze ya da kuru meyvelerin rendelenerek ya da ezilerek şekerle kaynatılması ve püre durumuna getirilmesiyle oluşturulan meyve ezmesine verilen addır. Ayva peltesi anlamına gelen ve Portekizce bir sözcük olan marmelada kelimesinden türemiştir.

Limon, mandalina, portakal, kızılcık, bergamot veya bu meyvelerin değişik kombinasyonlarıyla yapılabilen marmelat, reçele göre daha fazla kaynatılarak suyunun daha çok çekmesi sağlanır. Bu sebepten dolayısı akışkanlığı reçele göre daha azdır. Uzun süreli bir ömre sahip bir besin maddesi olan marmelat, bazı kimyasal maddelerin karıştırılmasıyla da uzun süre bozulmadan saklanabilir.

Marmelat Kelimesinin Cümle içinde kullanımı

  • Ayva marmeladını sevmeyen bir oğlum var.
  • Bu çocuk tabaktaki kayısı marmeladını bitirmeden gitmez.
  • Elma marmeladına bayılıyorum.

Marmelat kelimesinin ingilizcesi

Noun : marmalade

Erik MarmelatıErik Marmelatı Tarifi Malzemeler

  • 2 kg erik
  • 3 su bardağı toz şeker
  • birkaç damla limon suyu
  • 1 su bardağı su

Erik Marmelatı Tarifi

Erikler yıkanıp derince bir tencereye alınır. İlk etapta dibini tutmasın diye bir su bardağı su ekleriz. Arada bir karıştırarak eriklerin kabukları iyice soyulup süzgeçten geçmesi kolaylaşacak hale gelince altını kapatıp ılımaya bırakırız.

Büyükçe süzgeci altına bir tencere koyarız. Süzgece erikleri boşaltırız. Suyunu süzmesini bekleriz. İyice soğuyunca elimizle yada bir kepçe yardımıyla bastırarak erikleri süzgeçten geçiririz.

Tencereyi tekrar ocağa alırız. Bir iki fokurdamaya başlayınca içine şeker ilave ederiz. Şekeri karıştırarak eritiriz. Marmelat kıvam alıncaya kadar ocakta tutarız. Koyulaşınca dikkat edin sürekli başında durmanız gerekir. Çünkü dibi kolayca tutabilir.

Marmelatın kıvamını kepçeden kolayca akan kıvamda tutarız. Çünkü marmelat soğuyunca hatta buzdolabında aylarca bile kalacağından koyulaşacaktır. Fazla sert bir hal almasını istemiyoruz o yüzden fazla koyu kıvamlı olmadan ocaktan alıyoruz. Ocaktan olacağımıza yakın limon suyunu sıkar birkaç dakika daha tutar ocaktan alırız. Afiyet Olsun…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.