Link Nedir ?

Link, (Türkçesi: İlişim ya da Bağlantı) İnternet (web) sayfalarında hypertext kullanılarak kullanıcının başka bir web sayfasına ya da uygulamaya yönlenmesini sağlayan bir bağlantıdır. Bu bağlanan web sayfaları aynı websitesi üzerinde olabileceği gibi başka bir websitesinde yani başka bir adreste de olabilir. İnternette dolaşmayı bu linkleri kullanarak yapıyoruz.

Linkler sayfa aralarında gezinmek için olmaz ise olmazlardandır. Aynı zamanda linkler Google için bir Arama Motoru Optimizasyonu için bir ölçüt aracıdır.

Office programlarında kullanmakta olduğumuz Köprü mantığı ile birebir aynıdır. Hatta oradaki köprülerde bireb linktir aslında.

HTML sitelerinde link eklemek ahref etiketi ile olmaktadır.

Link nedir?

Türkçe anlamı ilişim ve bağlantı olarak bilinen, İngilizce anlamı ise Link olarak bilinen ve web sitelerini birbirlerine bağlayan HTML kodlarına denir.

Linkler, genellikle mavi renge sahip ve altı çizgilidir. Görünümü ise http://www.nedir.com şeklindedir. Link, sözlük anlamı “bağlantı” olan, daha çok web tasarım sektöründe kullanılan bir terim olup, hypertext aracı kullanılarak, çeşitli sayfaları birbirine bağlayan yapıdır.

Farklı bir siteye verilebileceği gibi, kendi sitenize ait konu veya sayfaya verilebilir. Çeşitli link verme yöntemleri, temel kullanım seviyesinde örnek olarak aşağıda verilmiştir.

<a href=”http://hedefsite”>metin</a>
<a href=”index.htm”>Anasayfa</a>
<a href=”http://hedefsite” target=”_blank”>metin</a>
<a href=”http://www.hedefsite” target=”_self”>metin</a>
<a href=”mailto:mailadresi”>iletişim</a>

3. ve 4. maddede kullandığımız _blank ve _self terimlerinin sebebi, iki farklı açılış şeklinden kaynaklanmaktadır. Blank link kullanır iseniz, vermiş olduğunuz linke bağlı hedef site farklı bir sekme veya sayfada açılacaktır, fakat self linkkullanır iseniz, hedef site aktif pencerede açılacak, bir önceki sayfa kapanacaktır.

Linkler nasıl anlaşılır?

Linkler, genellikle web sitelerinin içerisinde normal font ile görülür. Linklerin normal rengi mavidir ve üzerine tıklanıldığında rengi ise bir anlık kırmızı olur. Mavi renge sahip olan linklerin ayrıca kelimenin alt kısmında çizgi bulunur. Tıklanmış bir linkin rengi ise kahverengi tonlarındadır. Herhangi bir linkin rengi kahverengiye yakın bir renge sahip ise, bilin ki daha önceden o linkin üzerine tıklanılmıştır.

Linklerin altındaki çizgi nasıl kaldırılır?

Herhangi bir yazının link olup olmadığının arasında renginde ziyade linkin altında olan çizgiden de anlaşılır. Herhangi bir linkin altında olan çizgiler görünüm açısından çok fazla beğenilmeyebilir ve istenmeyebilir. Linklerin altındaki çizgiyi kaldırmak için ise sizlere tek bir CSS kodu yardımcı oluyor. Bağdaştırıcı anlamı bilinen linklerin altındaki çizgiyi kaldırmak için ( text-decoration: none ) kodu yeterli olacaktır.

Linklerin altındaki çizgiyi kaldırma kodu nereye konur?

Linklerin altında çıkan çizgilerin kaldırılmasını yukarıda da belirttiğimiz gibi tek bir kod yardımı ile çözebiliriz. En çok merak edilen konulardan biri ise bu kodun nereye konulacağıdır. ( text-decoration: none ) olarak kullanılan bu kodu 2 farklı yöntem ile sitenize dahil edip kullanabilirsiniz. 1. yolu HTML kısmında direkmen link kodunun içerisinde kullanma, 2. ve en çok kullanılan yolu ise CSS dilinde tanımlayarak kullanabilirsiniz.

Örnek 1 :  Bu kısım ise link olacak yazı
Bu örnekte görüldüğü gibi direk linkin içerisin de CSS kullanarak çizgiyi ortadan kaldırabilirsiniz.

Sözlükte “link” ne demek?

1. Atın eşkin yürüyüşü.
2. İletişim dizgesi birliği.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here