Kortizon Tedavisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Kortizon Tedavisinin Yan Etkileri:

Kortizon tedavisi vücutta kalsiyum eksikliğine neden olabileceği için dışarıdan kalsiyum desteğine ihtiyaç duyulabilir. Kortizonun kullanımında olumsuz etki olarak kemik erimesi ortaya çıkabilir. Devamlı kortizon tedavisi uygulanan hastaların diyet listelerinde kalsiyum ve D vitamini yönünden zengin gıdalara ağırlık verilmelidir. Kortizon nedeni ile oluşabilecek diğer komplikasyonlar;

  • Gelişim bozukluğu
  • Tüylenme
  • Kaslarda güçsüzlük
  • Psikolojik problemler
  • Adet bozuklukları
  • Göz kusurları
  • Mide sorunları
  • Şeker ve tansiyon artışı
  • Ayrıca kortizon tedavisinde ilaç dozu aşılırsa depresyon gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kortizon tedavisi kan şekerini de yükselttiği için, uzun vadede diyabet gibi rahatsızlıkların gelişimi söz konusu olabilmektedir.

Kalsiyum metabolizması üzerinde önemli etkileri olduğundan, kemikten kalsiyumu çözüp böbreklerden atılımına neden olduğu için de yine uzun vadede kemik erimesi gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, psikolojik rahatsızlıkları olanlarda bu rahatsızlığın artması veya aktifleşmesi, bunun dışında endokrin sistem ile ilgili öenmli yan etkiler, ödem, ülser, katarakt, kas güçsüzlüğü gibi kemik iliğinde kan yapımı ile ilgili bir takım yan etkilere sebep olmaktadır.

Kortizon tedavisinin bir çok yan etkisi bulunduğundan, hekimin bilgisi dışında doz değişikliği yapılmamalıdır. Doz arttırımı, azaltımı veya ilacın aniden bırakılması, tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Geçmişte tedavinin aniden bırakılması sebebiyle ölüm olayları yaşandığı için bu tedavinin kesinlikle birden bırakılmaması gerekmekte, tedavinin sonunda doz, hekim kontrolünde yavaş yavaş azaltılarak böbrek üstü bezinin fonksiyonlarının yavaş yavaş eski haline gelmesi sağlanarak, azaltılarak bırakılır.

Kortizon farklı hastalıkların tedavisinde başarı ile kullanılan bir tedavi yöntemi olsa da doz aşımı yapıldığında ciddi komplikasyonlara neden olabilmektedir.

Kortizon Tedavisinin Yan Etkilerinden Nasıl Korunulur?

Kortizon tedavisi sırasında meydana gelebilme olasılığı bulunan çok sayıda yan etkinin, en aza indirilebilmesi amacıyla çoğunlukla ilacın lokal şekilde kullanılması, bir diğer ifadeyle iltihabın olduğu bölgeye uygulanması gerekmektedir. Ancak bunun mümkün olmadığı ve ilacın bütün vücuda uygulanması gereken durumlarda, ilaca en düşük dozlar ile başlanması, yan etkilerin kısmen daha düşük olmasını sağlamaktadır. İlaca bağlı yan etkilerin azaltılması amacıyla uygulanacak bir diğer yöntem, ilacın vücutta su ve tuz tutulumu yapmasından kaynaklanan bir durumdan dolayı tuz tüketiminin azaltılması gibi etkenlerde ilacın yan etkisinin azaltılmasında önemli rol oynamaktadır.

Tedavinin bir diğer yan etkisi olan kemik erimesinin engellenmesi amacıyla, kalsiyum yönünden zengin süt ve yoğurt gibi besinlerin tüketilmesi faydalı olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.