Huş Nedir?

Gürgengillerden, beyaz kabuğu ile beyaz kerestesinden marangozlukta yararlanılan soğuk ve ılıman bölgelerde yetişen ağaç (betula).

Arama sonuçlarında bazen Osmanlıcada Hus kelimesi geldiğinden dolayı karıştırılmaktadır. Osmanlıcadaki Hus kelimesinin anlamı “Bir kavim üzerine nâzil olan umur” şeklindedir.

Huş Ağacı Çayının Faydaları

Atalarımız bazı hastalıklardan kurtulmak için huş ağacı çayını kullanmışlar. Ne kadar başarılı olduklarını anlamak için sadece bu çaydan demleyip içmek yeterli olacaktır. Bu çay unutulmuş bitki çaylarından biridir. Huş ağacı çayı en çok ödem atmak için kullanılmaktadır. Bu çayı üroloji doktorları tarafından sık tavsiye edilen bir çaydır. Ayrıca, huş çayı bakteri ve diüretik sorunlar ile mücadele için mükemmel bir ilaçtır.
Huş ağacı (Betula) – huşgiller familyasından olan ve 30 m kadar boylanabilen bir ağaçtır. Yüzden fazla türü vardır. Pürüzsüz gövdesi beyaz, hafif pembe veya sarı renkte olur. Bazı türleri gride olabiliyor. Kenarları tırtıklı yaprakları, küpe şeklinde çiçekleri, tek tohumlu koza şeklinde meyveleri vardır. Huş ağacının 100 – 300 yıl arası ömrü vardır. Huş ağacının anavatanı Rusiya olarak bilinmektedir.

Şifa amaçlı huş ağacının yaprakları, tomurcukları, özsuyu, kabuğu, mantarı, katranı ve küpeleri kullanılır. Ayrıca huş ağacı kömürü ve yağı da üretilmektedir.

Huş ağacı suyu betulin isimli madde içerir. Bu madde eklem ağrılarını giderir, bacaklarda olan ağırlık hissini geçirir, kanser gelişimine karşı direncini arttırır, karaciğer fonksiyonlarını iyileştirir. Taze huş ağacı öz suyu eski zamanlardan beri soğuk algınlığı ve deri hastalıkları tedavisinde kullanılır. Huş ağacından hazırlanan kaynatma, demleme, çay ve diğer içecekler bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağacın etrafa saçtığı uçucu maddeler antiviral, antimikrobiyal ve immünomodülatör etkilere sahiptirler. Bu sebepten huş ağacı ormanlarına yakın yaşayan insanlar soğuk algınlığı hastalıklarına yakalanmazlar.

Huş ağacı yaprakları safra, idrar, balgam söktürücü, bakteri öldürücü, kuvvetlendirici, dezenfektan, antiseptik, iltihap önleyici, skorbüt önleyici etkiye sahiptir. Huş ağacı tomurcukları ve yaprakları beriberi, idrar kesesi fonksiyonları bozulması, giardia enfeksiyonu, ateroskleroz, romatizma, gut (damla), egzama, böbreklerin iltihaplanması, bronşit, soluk borusu iltihabı, yatak yaraları, deri hastalıkları, anemi, nevroz, dizanteri, sarılık hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Huş ağacı özsuyu solucan düşürücü, idrar söktürücü, anti tümör, restoratif ve uyarıcı etkiye sahiptir. Bu ağacın özsuyu genel halsizlik, kronik yorgunluk, beriberi, depresyon, kan hastalıkları, boğaz ağrısı, bronşit, pnömoni, ülser, asit eksikliği, siyatik, romatizma, artrit, tüberküloz, migren, egzama, anemi, gut (damla), ödem hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Çeşitli soğuk algınlığı, bulaşıcı, alerjik hastalığa karşı vücudun direncini artırır ve metabolizmayı düzenler.

Ağacın kabuğu yara iyileştirici ve dezenfektan özelliklerine sahiptir. Sıtma, ödem, gut, akciğer hastalığı, apseler, çıban, uyuz hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır.

Huş mantarı bağışıklık düzenleyici, uyarıcı, anti-enflamatuar, anti tümör, antispazmodik, diüretik, antimikrobiyal, yara iyileştirici, genel kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Huş mantarı rahim miyomları, gastrit, adenoma, artrit, bronşit, karaciğer hastalığı, ateroskleroz, varis, hiper ve hipotansiyon, nefrit ve piyelonefrit, herpes, migren, deri hastalıkları, grip, depresyon, diyabet, safra taşı, kabızlık, öksürük, kolit, aşırı gazlanma, üriner sistem taşları hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Huş katranı antiseptik, antiparaziter, emici, kurutucu, anti-enflamatuar, anestezik, genel kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Katran sedef, egzama, nörodermatit, dermatit, uyuz, sebore, fungal cilt hastalıkları, sistit, soğuk algınlığı, bağırsak enfeksiyonları hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca dahilen kullanıldığı zaman tansiyonu normalleştirir, metabolizmayı düzenler, kalp kaslarını güçlendirir.

Aktifleştirilmiş kömür aşırı gazlanma, kolik, ateroskleroz, zehirlenme gastrointestinal hastalıklar, alerji, aşırı asidite durumlarında kullanılır. Aktifleştirilmiş kömür fazla kolesterolün vücuttan atar, kanserinin önlenmesinde ve kalp-damar sistemi hastalıklarında kullanılır.

Huş çiçekleri kalp hastalığı, tüberküloz, mide ülserleri, gastrit, egzama, çıban ve anemi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Huş Ağacının Kimyasal Bileşimi

Uçucu yağlar, alkaloidler, flavonoidler, reçineler, tanen, mum, kumarinler, bor, kurşun, stronsiyum, nikel, selenyum, vanadyum, baryum, alüminyum, krom, kobalt, çinko, bakır, manganez, kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, askorbik asit, karoten, triterpenik alkolleri ve vitaminlerin çoğu.

Huş Ağacı Çayının Faydaları

• Böbrek yetmezliği hastalığında içilir
• Böbrek taşlarını eritmek için
• Kalp-damar hastalıklarına iyi gelir
• Vücuttaki sidik asitlerini yok eder
• İdrar söktürür
• Damla (Gut) hastalığının oluşumunu engeller
• Romatizmaya iyi gelir
• İyi bir terletici etkiye sahiptir
• Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller

Huş Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çayın hazırlanması çok kolaydır. Huş çayını hazırlamak için size 2 çay kaşığı küçük parçalara ayrılmış huş yaprağı gerekecek. Yaprakların üzerine bir su bardağı kaynar su dökülür ve 4 saat demlenmeye bırakılır. Sonra çayı süzün ve günde 4-5 kere için. Çayın tadı size hoş gelmeyebilir, bunun için içine bir az çiçek balı koyabilirsiniz.
Huş çayı yalnız yapraklarından değil, ağacın üzerinde yetişen mantardan da hazırlanabilir. Bu çay da bir başka şifa kaynağıdır.

• Depresyon ve nevroz tedavisinde kullanılır
• Kronik yorgunluk ve strese iyi gelir
• Bağışıklık yetmezliği durumlarında içilir
• Hafıza kaybını ve konsantrasyon zayıflığını önler
• Sindirim sistemi patolojisinde kullanılır

Huş Mantarı Çayı Nasıl Yapılır

Bir tepeleme tatlı kaşığı mantarın üzerine 2 su bardağı kaynar su koyun ve 1,5-2 saat demlenmeye bırakın. Sonra mantar parçalarını sudan çıkarın küçük parçalara ayırın ve suyun içine geri koyun. 2 saat daha demlenmeye bırakın. Bu çayı sabah aç içmeniz gerek. Bu çayı içtiğiniz sürede yağlı, acı, tatlı, tuzlu, kızartma gibi gıdalardan uzak durmanız gerek.

Huş Çayının Zararları ve Yan Etkileri

Hamile kadınlara ve çocuklara içilmesi kesinlikle yasaktır. İshal ve dizanteri olan hastalara, antibiyotik tedavisi ve glikoz takviyesi alanlara bu çay yasaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.