Ana sayfa Etiketler H harfi ile başlayan deyimler ve anlamları

H harfi ile başlayan deyimler ve anlamları

Ha babam (ha) Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha babam (ha) Deyiminin Anlamı Nedir?:1. Devamlı olarak, hiç durmadan. 2. Karşısındakinin çabasını, gayretini artırmak için kullanılır."Ha babam ha, az kaldı, bitireceğiz işi."

Ha bire Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha bire Deyiminin Anlamı Nedir?:Durmadan, arka arkaya, sürekli olarak, ara vermeden."Tarlada bir adam ha bire çalışıyordu."

Ha bugün ha yarın Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha bugün ha yarın Deyiminin Anlamı Nedir?:Çok yakında, kısa bir zamanda, anlamında kullanılır.Örnek : " Ha bugün ha yarın gelecek."

Ha deyince Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha deyince Deyiminin Anlamı Nedir?:Hemen, istenilen anda.Örnek : " Ha deyince gelemem ki..."

Ha Hoca Ali, ha Ali Hoca Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha Hoca Ali, ha Ali Hoca Deyiminin Anlamı Nedir?:Farklı gibi gösterilen iki şeyin, gerçekte hiçbir değişikliği yoktur, "ikisi de birdir" anlamında kullanılır.

Ha şunu bileydin Deyiminin Anlamı Nedir?

Ha şunu bileydin Deyiminin Anlamı Nedir?:Bu gerçeği daha önce anlamalıydın, anlamında söylenir.Örnek : " – Annemden izin mi almam gerekirdi?– Ha şunu bileydin!"

Habbeyi kubbe yapmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Habbeyi kubbe yapmak Deyiminin Anlamı Nedir?:1.Önemsiz bir şeyi büyütmek 2.Önemsiz, küçük bir şeyi büyütüp mesele çıkarmak."Söyle ona, habbeyi kubbe yapıp durmasın, ne olmuş çocuk...

Haber almak Deyiminin Anlamı Nedir?

Haber almak Deyiminin Anlamı Nedir?:Öğrenmek, bilgi edinmek.Örnek : " Haber alınca size de bildiririm."

Haber çıkmamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Haber çıkmamak Deyiminin Anlamı Nedir?:Biri ya da bir şey ile ilgili beklenen bilgi ve haber gelmemek.Örnek : " Kayıp başvurusu olalı on gün oldu,...

Haber uçurmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Haber uçurmak Deyiminin Anlamı Nedir?:Çabucak, gizlice haber göndermek."Hemen haber uçurun köye, kaymakam bu gece misafir olacakmış!"

Haber vermek Deyiminin Anlamı Nedir?

Haber vermek Deyiminin Anlamı Nedir?:Bildirmek

Haberi olmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Haberi olmak Deyiminin Anlamı Nedir?:Bilgisi bulunmak.Örnek : " Sınav sonuçlarından haberim var."

Hacet kalmamak Deyiminin Anlamı Nedir?

Hacet kalmamak Deyiminin Anlamı Nedir?:Gereği olmamak, lüzumu kalmamak."Seni çağırmaya hacet kalmadı."

Hacı ağa Deyiminin Anlamı Nedir?

Hacı ağa Deyiminin Anlamı Nedir?:Özellikle büyük kentlerde gereksiz yere çok para harcayan, taşralı bilgisiz zengin."Ne bu israf! Hacı ağa mısın sen?"

Haddi zatında Deyiminin Anlamı Nedir?

Haddi zatında Deyiminin Anlamı Nedir?:Aslında."Haddi zatında sen ona hakkını vermemiştin ki!"

Haddine mi düşmüş! Deyiminin Anlamı Nedir?

Haddine mi düşmüş! Deyiminin Anlamı Nedir?:"Onun bunu yapmaya yetkisi yoktur; böyle bir işe nasıl, hangi yetenekle girişir? Bu işi yapması imkânsızdır" anlamında kullanılır."Haddine mi...

Haddini bildirmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Haddini bildirmek Deyiminin Anlamı Nedir?:Yetkisi dışındaki işlere karıştığı için sert bir karşılık vererek onu cezalandırmak, yola getirmek, uslandırmak, yetki sınırını bildirmek."Haddini bildirin şu serseme...

Haddini bilmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Haddini bilmek Deyiminin Anlamı Nedir?:Kendi değer ve yeteneğini bilmek, üstün görmemek, kendi yapabileceği şeylerin ötesine geçmemek."Merak etme sen, o haddini bilen bir çocuktur."

Hafakanlar (afaganlar) basmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Hafakanlar (afaganlar) basmak Deyiminin Anlamı Nedir?:Çok sıkılıp bunalmak.Örnek : " Bütün gün yalnız kalınca hafakanlar basmıştı."

Hafif atlatmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Hafif atlatmak Deyiminin Anlamı Nedir?:Tehlikeli bir durumdan çok az bir zararla kurtulmak.Örnek : " Akşam az daha gidiyorduk, kazayı hafif atlattık."

Hafife almak Deyiminin Anlamı Nedir?

Hafife almak Deyiminin Anlamı Nedir?:Küçümsemek, önem vermemek,"Beni hafife alıyorlar ama yanılıyorlar."

Hak etmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Hak etmek Deyiminin Anlamı Nedir?:1. Bir emek karşılığı hakkı olan şeyi elde etmek, hak kazanmak.Örnek : " Al bu parayı, sen bunu hak ettin...

Hak getire Deyiminin Anlamı Nedir?

Hak getire Deyiminin Anlamı Nedir?:1.Yoktur anlamında 2."Yoktur, bulunmaz, Allah vermemiştir" anlamında kullanılır."Öyle bir diyardayız ki su ve yiyecek Hak getire.

Hak kazanmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Hak kazanmak Deyiminin Anlamı Nedir?:Davasında haklı olduğu meydan çıkmak, emeğinin karşılığını alabilecek duruma gelmek."Emekliliğe yedi yıl sonra hak kazanacağım."