Güneydoğu Anadolu mutfağının en önemli yemekleri hangileridir?

Güneydoğu Anadolu mutfağının en önemli yemekleri hangileridir?

Güneydoğu Anadolu dendiğinde akla ilk gelen kebaptır, ancak bölgede en az kebap kadar lezzetli çok çeşitli başka yemekler de yapılır. Örneğin Gaziantep’in yuvalaması çok meşhurdur. Tatlılardan da astarlı sütlaç denen tatlı çok meşhurdur. Bu tatlının üst katında zerde, alt katında ise şekersiz sütlaç vardır.

Bölgeyi üne kavuşturan vazgeçilmez lezzetleri kebaplardan da Alinazik kebabı ve patlıcan kebabı en çok bilinen yemeklerdendir. Kebabın çok çeşitlisini bulabileceğiniz Güneydoğu Anadolu’da malta eriğinden yapılan yeni dünya kebabı, soğan kebabı ve vişne kebabı gibi çeşitli lezzetler de bulabilirsiniz.

Çiğ köfte tüm Güneydoğu Anadolu’da yapılsa da her yörenin çiğ köftesi ayrı bir lezzete sahiptir. Bazı yörelerde çiğ köfte farklı baharatlarla lezzetlendirilebilir.

Deniz ürünlerinden de mersin balığını bolca tüketebileceğiniz Güneydoğu Anadolu’da, barbun balığı ve jumbo karides de yenebilir. Güneydoğu’nun her kenti kendine has farklı lezzetleri barındırır. Eğer bölgeye gidiliyorsa mutlaka bu lezzetler denenmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.