Google AdSense Eşleştirilen İçerik Reklam Birimi Nedir?

Google AdSense, kısa zaman önce “benzer yazılar” eklentileriyle benzer prensipte çalışan yeni reklam birimini beta olarak kullanıma açtı. Bu yazıda Matched Content (Eşleştirilen İçerik) reklam biriminin ne işe yaradığı, nasıl kullanılacağından bahsetmek istiyorum.

Ne İşe Yarar?

Google AdSense’in yeni Eşleştirilen İçerik reklam birimini sayfalarınıza eklediğinizde o sayfa ile alakalı diğer sayfalarınızı gösteriyor. Şimdilik rastlamış olmasam da bu benzer yazıların arasında ileride Google AdSense reklamlarını da göreceğimizden şüphem yok. Peki AdSense’in sunduğu bu benzer yazılar reklam birimi ne işimize yarayacak?

 • Kullanıcılar ilgilerini çekebilecek benzer bir içeriğe gidecek
 • Kullanıcılar böylelikle sitenizde daha çok vakit geçirecek
 • Kullanıcıların sitenizde daha fazla vakit geçirmesi = reklam tıklama
 • Kısaca: hem Google hem siz daha fazla para kazanacaksınız.

Kullanmaya Başlama

Eşleştirilen İçerik reklam birimi -en azından şu an için- herkesin kullanımına açık değil. Sadece Google’ın kendince belirlediği trafik ve içerik boyutu kriterlerine uygun olan siteler bu reklam birimini kullanabiliyor.

Sitenizin Eşleştirilen içerik için uygun olmasının koşulu, trafik hacmi ve benzersiz sayfa sayısına ilişkin minimum gereksinimlerimizi karşılamasıdır. Sitenizin Eşleştirilen içerik için uygun olup olmadığını AdSense hesabınızdaki “Sitelerim” bölümünden öğrenebilirsiniz. — AdSense Yardım

Sitem Eşleştirilen İçerik için uygun mu?

Bunu öğrenmek için aşağıdaki adımları sırayla uygulayabilirsiniz:

 1. AdSense hesabında oturum açın.
 2. Yönetim panelinde dişli çark simgesine tıklayın Ayarlar‘a gidin
 3. Sol kenar çubuğunda Sitelerim‘i seçin ve altındaki Eşleştirilen İçerik‘e tıklayın.
 4. Açılan sayfada Siteler bölümünde siteniz listelenmişse AdSense Eşleştirilen İçerik’i kullanabilirsiniz demektir. Tebrikler!
Örnek görsel: Hobilendik.net eşleştirilen reklam birimi kullanımı için uygun durumdaymış.
Örnek görsel: Hobilendik.net eşleştirilen reklam birimi kullanımı için uygun durumdaymış.

Siteye Ekleme

Siteniz Eşleştirilen İçerik reklam türünü kullanmaya uygunsa gelelim siteye yerleştirmeye. Matched Content reklam birimi kodu diğer reklam birimi kodlarından farksız. Yani diğer reklamları yerleştirmeyle aynı yolu izleyebiliriz.

 1. AdSense yönetim panelinde oturum açın.
 2. Reklamlarım sekmesine tıklayın.
 3. Kenar çubuğunda İçerik‘i seçin.
 4. +Yeni reklam birimi‘ne tıklayın.
 5. Eşleştirilen içerik birimine bir isim verin. Örneğin “İçerik Sayfası Benzer İçerikler”.
 6. “Reklam boyutu” bölümünde, düzeninize uygun bir reklam boyutu seçin. Tavsiyem Resposive/Duyarlı reklam boyutunu seçmeniz.
 7. “Reklam türü” açılır menüsünde, Yalnızca Eşleştirilen içerik seçeneğini belirleyin.
 8. Kaydedin ve kodu alın.
 9. Kodu, Eşleştirilen İçerik için onaylanmış sitenizde HTML kodları arasında dilediğiniz yere yerleştirin.

Kod yerleşimi için tavsiyem içeriğin hemen altı. WordPress kullanıyorsanız the_content(); PHP kodundan sonra ekleyebilirsiniz.

Kapanış

Eşleştirilen İçerik reklam türünün sitelerimiz için çok faydalı olabileceğine inanıyorum. AdSense kazancını göz ardı etsek bile, ilgili içeriğimizi ziyaretçilerimize sunmak için Google’dan daha iyi bir algoritma geliştirebileceğimizi sanmıyorum :). Sonuçta tüm içeriklerimiz Google dizininde yer alıyor ve hangi içeriğin ziyaretçi için ilgi çekici olabileceğini Google bizden daha iyi biliyor.

Söz Sizde: Sizin eşleştirilen içerik ile ilgili düşünceleriniz neler? Kullanma fırsatınız olduysa bize tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.