Gebelikte Kortizon Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Kortizon Kullanımı, hamilelik döneminde uzmanlar anne adaylarının pek de ilaç kullanmasını tavsiye etmemektedir. Fakat özellikle kronik romatizmal ağrıları bulunan anne adayları gebelikle gelen ağrılar ile birlikte çok daha fazla zorlanmaktadırlar. Bu nedenle anne adayları hem kısa süreli hem de düşük dozda kortizon ilaçlarını gebelikte kullanabilirler. Fakat anne adaylarının bu ilaçların da bebek için risk oluşturduğunu bilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kortizon kullanımının bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği ve bebekte bazı anormalliklere neden olabileceği saptanmıştır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayındaki anne adaylarında kortizon kullanımının bebeğe yan etkilerinin daha fazla yansıdığı da tespit edilmiştir.

Gebelikte kortizon kullanımı, uzmanların tavsiyesi, gebelikte eğer zor bir durum yok ise kortizon kullanımı kesinlikle yapılmaması yönündedir. Bu zor durumlarda kullanmanız gerekse bile doktorunuz gebeliği göz önüne alarak hem ilacın dozunu hem de sıklığını ayarlayabilir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında yüksek dozda kortizon kullanan annelerde bebeğin 2-3 kat daha fazla oranda yarık dudak ve damak gelişimine de rastlanılabilir.

Ayrıca gebelik döneminde kortizon kullanımı gerçekleştiren anne adaylarında da bazı risklerin ortaya çıkması yüksekle ihtimaldir. Gebeliğe bağlı olarak osteoporoz, diyabet ve hipertansiyon gibi problemler görülebilir. Ancak bilinmelidir ki bu problemler daha yüksek dozda kortizon kullanımı ile meydana gelmektedir.

Gebelikte kortizon kullanımı, hamileliğin son 6 ayı içerisinde 3 haftadan uzun süre 20 mg kortizon tedavisi uygulanan anne adaylarında doğum esnasında adrenal yetersizlik olarak bilinen böbrek üstü bezlerinin yetersiz çalışması problemi de görülebilir. Bu nedenle doğum öncesinde bebeğin sağlığı için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Yapılan kortizon tedavilerinden prednizon ve prednizolan kordondan bebeğe daha az ulaşacağı için bu tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekmektedir. Sonuç olarak anne adayları çok mecbur kalırlarsa gebelik döneminde az miktar dozda kortizon kullanımı gerçekleştirebilirler.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.