Fetal Dolaşım Nedir?

Fetal dolaşım Nedir ?

Göbek toplardamarıyla plasentadan gelen temiz kanı fetusun göbek atardamarı aracılığıyla plasentaya geri dönmesine fetal dolaşım denir. Ana rahmindeki fetusun kan dolaşımı belirgin özelliklerle doğumdan sonraki kan dolaşımından farklılıklar gösterir. Fetal dolaşım döneminde akciğerler işleve kapalı olduğu küçük dolaşım yani akciğer dolaşımı yoktur. Fetusun beslenmesi için sindirim sisteminde kullanılmaz. Kanın arteryelize olması ile besin maddelerin alımı rahim duvarının yapışık olan plasenta ile bunu fetusa bağlayan göbek kordonu aracığı ile olmaktadır. Fetus bu durumuyla anası için tam bir asalak pozisyonundadır. Fetus bütün ihtiyaçlarını annesinden sağlamaktadır. Ortalama 42 hafta civarında kapalı su altı ortamının gereğinden dolayı böyledir. Fetal dolaşım idrar kesesinin iki yanını izleyerek göbek bölgesine varır. Sonrasında 2 arter kordon içine girerler kordonun içindeki durumları bir sarmaldır. Göbek kordonu fetusu plasentaya bağlamaktadır. Arterlerde bu yolla plasentaya ulaşmaktadırlar. Plasentaya ulaşan bu arterler burada dallanarak kapiler kan damarlarına kadar ayrılmaktadırlar.

Anne tarafından gelen kapiler ağ ile karşılaşır. Anneden gelen besin maddeleri ve öteki önemli maddeler enzimler, elektrolitler, hormonlar gibi maddelerin alır. Ve kendinde bulunan atık maddeleri anne kanına verir. Bir nevi değiş tokuş gibidir. Bundan sonra kan dönüş yoluna geçer. Kordon içinden ama bu kez tek bir vena ile dönüş olur.

Doğumdan sonra dolaşım sistemindeki değişiklikler, Doğumda akciğerlerle solunum başlar. Kan pulmoner arerler ile akciğerlerden geçmeye başlayınca plasenta dolaşımı kesilir. Atriumlar arası bölmede bulunan foramen ovale doğumdan yaklaşık olarak 10 gün sonra kapanır. Bunun için sağ atriım duvarında yukarı kapak şeklinde bir oluşum geliştirerek foramen ovaleyi kapatır. Ender durumlarda kapanma olmaz yada tam olarak gerçekleşmeye bilir. Solunumun gerçekleşmesiyle hemen büzüşerek kan yolunun kapanmasını sağlar. Kapanma tam olarak doğumdan sonra 4-10’uncu günde değişebilmektedir. Fetal dolaşımda idrar kesesinin 1 yanında olup göbek kordonunu arterlerini oluşturan hipogastric arterler doğumdan 2-5 gün gün sonunda tümüyle kapanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.