EBA Nedir?

EBA Nedir?

EBA, öğrenciler için kurulmuş olan eğitim platformudur. Bu platformun amacı öğrencilerin okul hayatlarına katkıda bulunmaktır. Bu katkıyı da öğrencilere kendi içerisinde değişik yollar ile yapmaktadır. Bunlardan en çok bilineni ise öğrenciler için hazırlanmış olan konu anlatımlarıdır. Bu EBA sisteminin temel taşlarından biridir. Çünkü sistem içerisinde öğrenciler tarafından en çok ilgiyi konu anlatımları görmektedir. Bu konu anlatımları birçok alana bölünmüştür.

EBA Matematik Konu Anlatımına Nasıl Ulaşılır?

EBA matematik konu anlatımı için ilk olarak yazının sonunda verdiğimiz linke tıklayarak öncelikle EBA’nın ana sayfasına ulaşmalısınız. Daha sonra ekranın ortasında birçok buton yan yana dizilmiş şekilde gözükecektir. Bu butonların her biri EBA içerisinde sizi farklı bir yere götürecektir. Bu butonlardan, “EBA Ders” butonuna tıklamanız gerekmektedir

Buna tıklayan kullanıcıların karşısına bir kullanıcı giriş paneli girecektir. Bu panele size sisteme ulaşabilmeniz için verilen kullanıcı adı ve şifresini girmeniz gerekmektedir. Buraya hatasız bir şekilde yazdıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sistem tarafından sunulmuş olan ders anlatımlarına ulaşabileceksiniz.

“EBA Ders” sayfasına sisteme giriş yaparak ulaştığınızda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders anlatımlarını sınıflara göre böldüğünü göreceksiniz. Buradan kendi sınıfınıza ulaştıktan sonra matematik derslerine ulaşabilirsiniz.

Buraya ulaşan öğrenciler diledikleri gibi EBA matematik konu anlatımlarından yararlanabilirler. EBA matematik konu anlatımı sadece sözel olarak kalmayıp videolu veya animasyonluda olabilmektedir. Bu kadar çok çeşitli materyalin olmasının sebebi, öğrencilerin farklı öğrenme yollarının olmasından kaynaklanmaktadır. Bu dersler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özenle hazırlanmıştır.

Özellikle EBA matematik konu anlatımı daha kapsamlı ve detaylıdır. Matematik dersinin ağır olmasından dolayı EBA matematik konu anlatımının öğrencilere sunulmadan önce hafifletilmiş, kolaylaştırılmış olması gerekmektedir. Bu yüzden bu dersleri takip eden öğrenciler, orada anlatılan konuları çok rahatlıkla anlayabilmektedir.

EBA Matematik Konuları Nasıl Sınıflandırılmıştır?

Öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere sunduğu bu anlatımların konularını, öğrencilerin müfredatlarına göre ayarlamıştır. Bu yüzden sistem içerisindeki sınıflandırmada öğrencilerin müfredatlarına göre olmalıdır. Yani eğitim öğretim sürecindeki her senede öğrenciler farklı matematik konuları gördüğünden bu konuları yıllara göre bölmüşlerdir.

5. Sınıftan başlayarak mezun gruplar dâhil olmak üzere, mezun gruplara kadar olan bütün matematik konularını sınıf bazında bölmüşlerdir. Bu bölüm hem öğrenciler için hem de sistemin oluşturulmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Öğrenci bulmak istediği konunun hangi sınıfa ait olduğunu biliyor ise rahatlıkla o bölümden bulabilirler.

EBA içerisinde konularınızı, web sayfasının en üst kısmında bulunan arama bölmesinden de yapabilirsiniz. Buraya bulmak istediğiniz konunun adını yazarak, sistemin arama motorunu çalıştırması o konuyu rahatlıkla bulabilirsiniz. Aratma talimatını verdikten sonra sistem sizin yerinize bulur ve sonuçları karşınıza getirir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.