Dünyada En çok Konuşulan 10 Dil nedir?

Dünyada En çok Konuşulan dil nedir veya hangi diller daha çok konuşuluyor soruları genellikle aklımıza gelen sorulardandır. Dünya üzerinde yer alan nüfusunun neredeyse yarısı ana dili olarak aşağıdaki 10 dilden birini konuştuğunu biliyor muydunuz. Çoğumuz belki de bu bilgi karşısında şaşıracaksınız.

dunya-en-cok-konusulan-diller

1. Çince

Rakamlar değişiklik gösterebilir .Dünya nüfusunun altıda birinin konuştuğu bir dili öğrenmek isterseniz eğer Çince tam size göredir. Çinceyi kelimeleri ifade eden işaretleri (logogram) kullanan tonal bir dil olarak görmek sizi emin olun bayağı meşgul edecektir.

2. İspanyolca

Sadece anadilini konuşan kişilere baktığımızda, İspanyolca yaklaşık 400 milyon konuşmacıyla İngilizcenin hemen önünde yer alıyor. Eğer tüm kıtaların kapılarını size açacak bir dil öğrenmek istiyorsanız İspanyolca sizin için en iyi seçenektir. Bu listedeki tüm dillerde olduğu gibi, dil ve ilişkili kimliğe yönelik politikalar son derece tartışmalıdır. Bir Katalanca veya Keçuva dili konuşan birine İspanyolcanın onların ana dili olduğunu söylerseniz çok farklı cevaplar alabilirsiniz. Ancak, İspanyolca Güney Amerika, Orta Amerika, İspanya ve ABD’nin büyük bölgelerinin şüphesiz ana dilidir.

3. İngilizce

Eğer bu makaleyi okuyabiliyorsanız siz de 360 milyon kusur anadil olarak İngilizce konuşan veya bu dili ikinci dil olarak konuşan yarım milyar insandan birisinizdir. (Makalenin orijinalinin İngilizce olduğunu hatırlatmak isterim). Bu durum gösteriyor ki İngilizcenin en önemli başarısı iş dünyasının, ticaretin, seyahatin ve uluslararası ilişkilerin ortak dili olmasıdır. İngilizcenin (özellikle Çinlilerle karşılaştırıldığında) öğrenilmesinin nispeten kolay olması ve ABD kültürünün yaygın yumuşak gücü, İngilizcenin dünya sahnesine hâkim olmaya devam edeceği anlamına gelmektedir. Bazıları için İngilizce halen fırsatların ve daha kaliteli bir yaşamın bir diğer adı gibidir.

4. Hintçe

Hindistan 23 resmi dile sahiptir ve Hintçe/Urduca bunların başında gelmektedir. Bunun bir dil mi olduğu yoksa iki ayrı lehçe mi olduğu halen tartışmalıdır. Kuzey Hindistan ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde konuşulan Hintçe devenagri alfabesini kullanırken, Urduca Farsça işaretlemelerini kullanmaktadır. Hint eğitimindeki ve toplumdaki tartışma yazım aşamasında tekrar alevlenmiştir: Bir Hindu milliyetçisi olan Başbakan Narendra Modi, güney Hindistan devletlerinde resmi iletişim ve eğitim dili olarak Hintçenin İngilizceyi yerinden etmesini istemiştir. Eğer Hint Yarımadası’nda seyahat ederseniz, biraz Hintçe size uzun bir yol boyunca yardımcı olabilir. Artı, bu bize şampuan, orman, potur ve bungalov olarakta geri dönebilir. Hangisini sevmeyiz ki?

5. Arapça

Son rakamlar, Arapçayı yaklaşık olarak 250 milyon kişinin ana dil olarak konuştuğunu söylemektedir. Ancak bu, hikâyenin tamamının anlatılmadığı rakamlara bir örnektir. Şöyle ki Arapça kendi lehçeleri bakımından oldukça geniş farklılıklar içermektedir. Modern Standart Arapça, Kur’an’ın Klasik Arapça’yla yakından ilişkili olan yazılı bir formudur. Bununla birlikte, Umman ve Fas’taki konuşma Arapça’sının biçimleri o kadar farklıdır ki, bu ülkelerden gelen birkaç felsefe profesörü, öğle yemeği sipariş etmek için mücadele ederken, eski metinlerin daha ince noktalarını tartışabilir hale gelebilir.

6. Portekizce

Geçmişi sömürgeci dönemlere dayanan bir diğer dildir. 15.yüzyılın başından itibaren Portekizli tacirler ve fatihler kendi dillerini Afrika, Asya ve Amerika’ya getirmişlerdir. Portekizlilerin yayılması başlangıçta Avrupa kolonizasyonuna bağlanmış olabilir, ancak sömürgeleştirilmiş ülkeler dillerini sonsuza dek dönüştüren kendi canlı kültürlerini geliştirdiler. Bugün Portekizce Brezilya, Angola, Mozambik, Goa, Gine-Bissau, Sao Tome ve Principe gibi ülkelerde yaklaşık 215 milyon yerli tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır. Aynı zamanda, Machado de Assis, Bossa Nova, Mia Couto, Fernando Pessoa ve Agualusa’nın da dilidir.

7. Bengal Dili

İtiraf edin: Bengal dilini bu listede hiç beklemiyordunuz. 1947 yılında Bengal İngilizler tarafından Batı Bengal (şimdiki Hindistan’ın belli bir bölümü) ve Doğu Bengal (şimdiki Bangladeş) olarak bölünmüştür. Kolkata’nın, Andaman Adaları’nın ve 170 küsur milyon Bangladeşlinin dilidir. Bu kişilerin çoğu ise iklim değişikliklerine karşı aşırı savunmasızdır ve gelecek yüzyılda mevcut kara toprağının yüzde 15’inin yükselen sular altında kalacağı ve nüfusun ise iki katına çıkabileceği öngörülmektedir.

8. Rusça

2010 dan beri yaklaşık 170 milyon anadilini konuşan kişi ile birlikte Rusça dünyanın en çok konuşulan sekizince dili olmuştur. Çözülemeyen dil bilgisi ve oldukça hoş Kiril alfabesiyle ünlü Rusça, Birleşmiş Milletler de halen konuşulan altı dilden biridir ve Dostoyevski, Nabokov, Chekhov, Gogol, Tolstoy ve Pushkin gibi edebi katkılar üretmiştir.

9. Japonca

Japoncayı anadili olarak konuşan 130 milyon kişi Japonya’da yaşamaktadır ve bu rakam listedeki diller arasında coğrafi olarak en çok yoğunlaşmış dildir. Japonca hiragana ve katakana olmak üzere iki farklı yazı sistemi ile Çincenin Kanji karakterlerini yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Japonya dışında yaşayan ve anadili Japonca olan en büyük gruplar ise ABD, Filipinler ve Brezilya’da bulunmaktadır.

10. Pencap Dili

Değişen tahminlere göre yaklaşık 100 milyon anadil konuşmacısı ile listemizin son durağı Pencap dilidir. Hindistan ve Pakistan’ın geniş kesimlerinde konuşulan Pencap, İngilizler tarafından ikiye ayrılmış ve milyonlarca insan evlerini, işlerini ve ailelerini terk etmeye zorlanmıştır. Ama yavaş yavaş intikamlarını Bollywood tarzı ile alıyorlar: Punjabi şarkıları artık liste başı şarkıların yüzde 50’sini oluşturmaktadır.

Kaynakça: https://www.babbel.com/en/magazine/the-10-most-spoken-languages-in-the-world

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.