Döl Nedir? Döl Ne Demek?

Döl Nedir? Döl Ne Demek?

Canlıların üremesi durumunda ortaya çıkan canlı birey ya da bireylere ve canlıların çiftleşmesi sonucunda doğan yavru varlıklara denmektedir.

Diğer bir kelime anlamı meni olan kelime, halk arasında Gavurun dölü ( Gavurun çocuğu anlamında ) olarak cümle içerisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda çiftleşme sonucunda erkek birey tarafından salgılanan spermlere de döl denmektedir.

sperm-yapisi

Spermin tıp terimleri içerisindeki tanımı

Sperm, tıpta spermatozon olarak adlandırılan erkek üreme hücresidir. Erkeklerde testislerde üretilir ve üretimi ergenlik çağı ile beraber başlar. Spermin uç kısmında kadın yumurtası ile döllenme anında yumurtaya akacak olan kalıtsal bilgi yani diğer adı ile DNA bulunur. Sperm hücresi kuyruklu bir yapıda ve hareketlidir. Cinsel birliktelik anında erkekte meni ile ejeküle edilen sperm sayısı yaklaşık olarak 300 milyon civarındadır. Fakat yumurtaya ulaşan sperm sayısı sadece bir tanedir. Sadece tek bir sperm yumurtayı dölleyerek gebeliğin oluşmasına vesile olur. Sperm oldukça kıvamlı bir sıvı içinde bulunur. Bu sıvı meni olarak adlandırılır. Meninin kendine özel bir kokusu vardır ve cinsel birliktelik ile beraber erkekten dışarı akan sıvı yine menidir. Meni rengi ve ismi halka arasında sperm ya da sperm rengi olarak ifade edilir. Meni çinko, yağlı bileşikler, aminoasitler ve farklı enzimler içerir. Ayrıca kadın vücudunda ilerleyebilmesi için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermin beslenmesini ve vajinanın asit ortamını bloke eden maddeler de içermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.