DNP nedir?

DNP, C6H4N2O5 Dinitrophenol maddesinin kısaltılmış halidir. İlk olarak 1919 senesinde Fransa’da mermi ve barut yapımında resmi olarak kullanılmıştır. DNP, 1938 yılından itibaren ABD ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde kullanımı yasaklanmış, tıbbi bir ilaç olarak bile kullanılması son derece tehlikeli ve sakıncalı olduğu yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda teyit edilmiş, kullanımı son derece riskli bir maddedir. DNP günümüzde sanayide, bilimsel araştırmalarda, boya ve patlayıcı madde yapımında ve tarım ilacı olarak kullanılan bir kimyasaldır.

Biyolojik olarak DNP, insanlar üzerinde mitokondri ve ATP tüketimi / dönüştürülmesi arasında bir inhibitör görevi görerek insan vücudunda hücresel anlamda faaliyet gösterir. Bu durum vücutta ATP hücreler arası enerji transferini sağlayan ATP sentezinin daha verimsiz gerçekleştirilmesini sağlar ve bunun sonucunda da DNP özellikle kas hücrelerinden daha fazla ATP çekilmesine sebep olur ve bunun bir etkisi olarak da, vücut ısısını da yükseltir.

Bütün bu sürecin sonucunda, vücut, her türlü aktivite için tükettiği normal enerjiden daha fazlasını tüketir. Bu durum uyurken, yürürken, spor yaparken ve her türlü fiziksel aktivite için geçerlidir. Tek bir madde kullanarak yağ yakımı ve metabolizma hızını neredeyse %50 artırma şansı, hem tüm vücut geliştirme sporcuları hem de tüm kilo vermeye çalışan insanlar için çekici olabilir. Fakat gerçek aslında hiç de öyle toz pembe değildir ve DNP kullanımı ile ilgili oldukça büyük, hayati tehlike yaratan riskler mevcuttur.

Gelişmiş dünya ülkelerinin bu maddeyi ilaç sınıfında bile, doktor kontrolünde dahi olsa kullanmamalarının bazı sebepleri vardır. Bu riskler arasında, kendi içinde bulunduğu Phenols grubundaki bütün maddeler gibi kanserojen yapıda bir maddedir. Her ne kadar DNP doğrudan kanser yapıyor diyebileceğimiz kadar bilimsel veri olmasa da, bu insan sağlığı için çok büyük bir tehlike kaynağıdır. Ama DNP’nin ölümcül olumsuz etkileri sadece bu kadar uzun vadeli diyebileceğimiz etkilerle sınırlı değildir.

DNP nasıl etki eder?

DNP doğrudan kasların enerji çekirdeği olan mitokondriye etki eder. Mitokondri basit bir ifadeyle yağların yakıldığı yerdir. DNP, mitokondride Adenosintrifosfat (ATP) üretimini etkiler. ATP, vücudun bütün biyo-kimyasal işlevlerini düzenler. Protein, Karbonhidrat ve Yağ gibi makro besinler, ATP’yi oluşturur.  ATP üretiminin olumsuz etkilenmesiyle vücuttaki ATP miktarı düşer ve böylece vücut ATP üretimi için daha fazla Protein, Karbonhidrat ve Yağ kullanır.

Normal bir kardiyo antrenmanı da aynı sonucu verir ancak DNP alımı yapıldığında vücut, kardiyo antrenmanı yapmadan 24 saat antrenman yapıyormuş gibi tepki gösterir. Bu şekilde günde 500 grama kadar yağ yakımı sağlanabiliyor. Bu değerlere herhangi bir Supplement ya da ilaçla ulaşmak mümkün değil. Analiz verilerine bakılırsa, vücudun metabolizma hızı %95’e varan bir oranda artabiliyor. DNP bu etkileri birçok sporcu için cazip gelse de, performans arttırıcı ilaç kullanan herkesin de bildiği gibi hiçbir ilaç yan etkisiz değildir. DNP yan etkileri diğer ilaçlarla kıyasla çok daha vahim sonuçlar doğurabilir. Dozu iyi ayarlanmaz veya düzensiz kullanılırsa ölümle sonuçlanabilir ki ülkemizde de maalesef bu tür ilaçları kullanarak vefat eden sporcular var.

DNP’nin zararları nelerdir?

DNP vücut ısınızı yükseltir ve aşırı dozda kullanımda insanı içten içe “pişirme” potansiyeline sahiptir. DNP ‘nin etkili olan dozu ile aşırı etki yapan dozu arasındaki sınır (her kimyasal maddede olduğu gibi insandan insana değişir) çok ince bir çizgidir. Bu da şu anlama gelir, internette, sağda solda duyduğunuz dozajları kendi üzerinizde denerken, aşırı doz uygulayıp, hayatınızı, sağlığınızı büyük ölçüde riske atmanız söz konusudur. Özetle, DNP, uzak durulması gereken, insan sağlığı için çok ama çok tehlikeli bir maddedir.

1. DNP, kısa sürede vücuttaki yağları eritiyor.
2. DNP, alınan gıdaları vücuda tam işlemeden de yok edebiliyor.
3. DNP, yağların yanı sıra, kas hacmini de azaltıyor.
4. DNP, vücut içerisinde aşırı terleme gösteriyor
5. DNP, uyku düzenini bozuyor.
6. DNP, baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma gibi halleri ortaya çıkarıyor.
7. DNP, vücutta aşırı şekilde ateşleme yapıyor.
8. Kan dolaşım sistemindeki bariz etki belli olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.