Defaten Ödeme Nedir?

Yapılandırılmış vergi borcunu ödemek üzere GİB’in internet vergi dairesi sistemine giren vatandaşlar, “defaten ödeme” ve “taksitle ödeme” seçenekleri ile karşılaşıyorlar. Doğal olarak defaten ödeme nedir sorusu akıllara geliyor.

Defaten ödeme, vergi borcunun tamamının tek seferde ödenmesidir. Vergi borcu taksitlerini tek seferde ödemek isteyenler defaten ödeme seçeneğini seçebilirler. Söz konusu seçenekler aşağıdaki ekran görüntüsünde görüntülenebilir. Eğer yalnızca vadesini gelen taksidinizi ödemek istiyorsanız “taksitle” seçeneğini seçmelisiniz.

Yapılandırma Borcunu Tek Seferde Ödeme: Defaten Ödeme

Daha önce taksitle ödemek üzere yapılandırma başvurusunda bulunduğunuz borçlarınızı taksit taksit ödemek zorunda değilsiniz. Dilerseniz def’aten ödeme yöntemi ile toplu ödeme yaparak borcunuzu kapatabilirsiniz. Bu durumda belirli bir oranda indirim de uygulanmaktadır.

Defaten Ödeme Nasıl Yapılır?
GİB internet vergi dairesine bağlanarak vergi borcu ödemesi yapmak mümkün. Sistem üzerinden ödeme ekranını açarak defaten ödeme seçeneğini tercih etmeniz mümkün. İnternetten vergi borcu ödeme ve yapılandırma ödeme işlemleriniz için yukarıda yer verdiğimiz bağlantıdan ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.