Damlaya damlaya göl olur Atasözünün Anlamı Nedir?

Damlaya damlaya göl olur Atasözünün Anlamı: Küçük ve önemsiz gördüğümüz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Olumlu veya olumsuz tüm durumlar için olan bir durumdur. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey hor görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, gereksiz yere ziyan edilmemelidir. Zaten ziyan etmek israftır, israf ise dinimizde haramdır.

Damlaya damlaya göl olur Atasözünün Anlamı için diğer bir açıklama ise şöyle yapılabilir : Her çok azdan olur. Küçük ve önemsiz şeyler birikerek büyük şeyleri meydana getirirler. Bunun için küçüktür, azdır, önemsizdir deyip hiçbir şey hor görülmemelidir; bunların önemi bilinmeli, çarçur edilmemelidir.

Damlaya damlaya göl olur Atasözünün Anlamını kısaca açıklamak gerekirse;

-“Küçük çabalar, büyük problemlerin çözümüne yardımcı olabilirler” anlamında bir Atasözü.

-“Ne kadar küçük miktarlar olursa olsun, bu miktarlar gittikçe çoğalabilirler.” anlamında bir Atasözü.

Damlaya Damlaya Göl OlurDamlaya Damlaya göl olur Atasözü ile ilgili Cümle Örnekleri:

  • Üstadım boşuna dememişler damlaya damlaya göl olur diye….
  • Kimse aniden zengin olmaz. Damlaya damlaya göl olur misali birikim yaparak belli bir seviyeye ulaşılabilir
  • Ağzı yandıktan sonra damlaya damlaya göl atasözünün anlamını kavradı.

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü İle İlgili Hikaye

Küçüklüğümden beri bir hayalim olan kendime ait bir bilgisayar alacaktım. Bunun için dedemin babamın ve diğer aile büyüklerimin verdiği harçlıkları toplar, bunları bir kumbarada biriktirirdim. Bir gün bu kumbaramı bir arkadaşım görmüştü. Benimle biraz alay etti. Çünkü bu kadar az para ile böyle biriktirerek o bilgisayarı alamayacağımı söylemişti. Oysa ben onun bana böyle davranmasından dolayı kırılıp gücenmeden para biriktirmeye devam ettim. Aza çoğa bakmıyordum. Çünkü biliyordum ki damlaya damlaya göl olacaktı. Yani azar azar da olsa o para artacak ve o bilgisayarı alacaktım. Nihayet aradan bir buçuk yıl geçmişti. Kumbaramı açtığımda o küçük küçük paraların damlaya damlaya nasıl göl olduğunu gördüm. Bilgisayar da almıştım hatta kendime bir güç kaynağı bile alabilmiştim o parayla.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.