Çocuklarda ve Bebeklerde Ateş nasıl ölçülür?

Ateş nasıl ölçülür?

Ateş genellikle kulaktan, ağızdan, popodan, kol altından veya alından ölçülür. Her yöntem doğru yapıldığı sürece doğru kabul edilir. filtresi ölçümleri yönteme göre biraz değişiklik gösterebilir, bu nedenle tutarlılık için aynı yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Kulaktan Ateş Ölçme

Kulaktan yapılan ölçümler nazik, kolay ve hızlıdır ve dolayısıyla çoğu anne baba tarafından tercih edilir. Bununla birlikte, ateş sıklıkla ölçümler arasında değiştiği için kulak termometrelerinin doğru olmadığı yanılgısına yol açar. Bu etkiyi en aza indirmek için, doğru kulak termometresini kullanmak oldukça önemlidir. Her seferinde doğru ölçüm sağlamak için küçük, önceden ısıtılmış bir ucu ve konumlama desteği olan bir termometre kullanın.
Diğer tüm termometrelerde olduğu gibi, çocuğunuzun ölçüm öncesinde hareketsiz durduğundan emin olun. Kulak termometresini kullanırken üreticinin talimatlarını takip edin. Kulak ölçümleri sadece saniyeler sürer.
Kulak termometresiyle sıcaklığı ölçerken aşağıdakilere dikkat edin:

 • Her zaman aynı kulaktan ölçüm yapın. Çünkü sağ kulaktan yapılan ölçüm ile sol kulaktan yapılan ölçüm arasında doğal olarak farklılık olabilir.
 • Özellikle bir kişinin aşağıda belirtilen koşullara sahip olması durumunda, dış faktörler kulak sıcaklığını etkileyebilir:
  • Bir süre boyunca kulağının üzerine yatmış olması
  • Kulaklarının örtülü olması
  • Çok sıcağa veya çok soğuğa maruz kalmış olması ya da
  • Çok yakın zamanda yüzmüş veya banyo yapmış olması
 • Bu gibi durumlarda, bu harici faktörleri ortadan kaldırıp sıcaklık ölçümü yapmadan önce 30 dakika bekleyin.
 • Kulak kanalına reçeteli bir kulak damlası ya da başka bir ilaç uygulanmışsa sıcaklık ölçümü için diğer kulağı kullanın.
 • Doğru bir ölçüm için kulakta bir engel veya aşırı kulak kiri olmamalıdır.
 • Hastada dış kulak enfeksiyonu (otitis eksterna) varsa kulak termometreleri kullanılmamalıdır, çünkü rahatsız edici bir ağrıya sebep olabilir.
 • Asla kan veya akıntı bulunan bir kulaktan sıcaklık ölçümü yapmayın.
  İleri teknolojisi sayesinde Braun ThermoScan® piyasadaki en doğru ve güvenilir kulak termometrelerinden biridir.

Alından Ateş Ölçme

Alından yapılan ölçüm ateşin izlenmesi için nazik bir yöntemdir. Alın termometresi, kaş bölgesinin üzerindeki ciltten ve etrafındaki dokudan yayılan kızılötesi enerjiyi ölçer. Bu enerji lens içerisinden toplanır ve sıcaklık değerine dönüştürülür.

Piyasada farklı türlerde alın termometreleri mevcuttur. Doğru ölçümleri sağlamak için sıcaklığın tam olarak kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde yapılması önemlidir.
Braun Temassız + alın ile sıcaklık ölçümü kolaydır:

 • Ölçüm almadan önce, alın bölgesindeki kirleri veya saçları temizleyin
 • Termometreyi, alna temas ederek ya da en fazla 5 cm uzaklıktan yakınlık sensörünü ve hedefleme ışığını kullanarak alnın önüne, kaşların ortasına yerleştirin. Kendi ateşlerini ölçen hastaların, “temassız” yerine “temaslı” seçeneğini kullanmaları önerilir.
 • Ölçümü yapın
 • Renk kodlu ateş göstergesi ölçüm değerinin yorumlanmasına yardımcı olur

NOT: Ölçüm yapılmadan önce hasta 30 dakika iç mekânda durmalıdır. Hasta ve termometre en az 10 dakika boyunca aynı ortam sıcaklığında kalmalıdır.

Kol altından Ateş Ölçme

Bu, her yaştaki çocuk için güvenli ve basit bir yöntemdir.
Nasıl ölçüm yapılacağı aşağıda belirtilmiştir:

 • Çocuğunuzun giysilerinin termometre ile cildin arasına girmediğinden emin olun.
 • Termometrenin ucunu koltuk altında yukarı doğru sıkıştırın ve çocuğunuzun kolunu alçaltıp ateş ölçümünü yapmaya yetecek süre boyunca termometreyi çocuğunuzun göğsüne doğru dayalı tutarak termometrenin yerinde durmasını sağlayın.

Ağızdan Ateş Ölçme

Ağızdan ateş ölçümü genellikle termometreyi kolayca ağzında tutabilecek olan çocuklar için tavsiye edilir.
Nasıl ölçüm yapılacağı aşağıda belirtilmiştir:

 • Ölçümün 30 dakika öncesinde çocuğunuzun sıcak veya soğuk içecek içmediğinden ve ölçüm boyunca hareketsiz durduğundan emin olun.
 • Termometrenin ucunu çocuğunuzun dilinin altına ağzın arka tarafına doğru nazik bir şekilde yerleştirin.
 • Çocuğunuza dudaklarını ve ellerini kullanarak termometreyi sıkı bir şekilde yerinde tutmasını söyleyin. Cam termometreden daha dayanıklı olan dijital bir termometre kullanıyorsanız çocuğunuz termometreyi yerinde tutmak için hafifçe ısırabilir. Termometreyi hareketsiz tutmak için ilk birkaç sefer yardımcı olmanız gerekebilir.
 • Termometre ucu nefes alma esnasında hava akışına maruz kalmamalıdır, çünkü buharlaşma sensörü soğutur. Çocuğunuzun burnundan nefes almasını sağlayın.

Popodan Ateş Ölçme

Bir bebeğin vücut sıcaklığının popodan ölçülmesi zor değildir ve bebeğiniz ya da sizin için rahatsız edici olmak zorunda da değildir. Rektal ölçümler için özel olarak tasarlanmış, hızlı ve kolay ölçüm sağlayan bazı termometreler vardır.

Nasıl ölçüm yapılacağı aşağıda belirtilmiştir:

 • Bebeğinizi, karın üstü ya da sırt üstü şekilde rahat, sağlam, düz bir yüzey (örn. kucağınız, alt değiştirme masası, kanepe ve hatta zemin) üzerine yatırın.
 • Bebeğiniz sırt üstü yatıyorsa, alt bezini değiştirirmiş gibi bebeğinizin bacaklarını yukarı doğru tutun. Bebeğiniz karın üstü yatıyorsa, dizlerini katlayarak veya bacaklarını kucağınızdan sarkıtarak poposu dik duracak şekilde bebeğinizi konumlandırın.
 • Termometrenin kısa, yuvarlak ucuna bir miktar kayganlaştırıcı jel sürün.
 • Metal uç artık görünmeyene kadar (yaklaşık bir santimetre) termometreyi dikkatli bir şekilde rektuma (anüs) sokun.

*Farkındalık, kullanım ve tavsiye edilme bakımından 1 numara. Kaynak: Ipsos, Mayıs-Haziran 2012 tarihlerinde n=802 PH ve Pediatri Uzmanı arasında dört Avrupa pazarında (GE, UK, FR, NL ülkelerinin her biri için n=200) gerçekleştirilen çevrimiçi çalışma.

Termometre türleri

Rektumdan, ağızdan veya kol altından (kulak hariç) ateş ölçmek için, okunması zor olmasına rağmen yıllardır cıvalı cam termometreler kullanılmaktadır. Bu termometreler kolay kırılabildikleri ve toksik cıva saçabildikleri için artık tavsiye edilmemektedir.

Elektronik dijital termometreler

cam termometrelere kıyasla birçok avantaj sunmaktadır. Bu termometreler, sıcaklık ölçümünü hızlı alır ve dijital ekranlarının okunması kolaydır. Ayrıca kırılan cam veya cıvadan zarar görme riski yoktur.

Kızılötesi termometreler

yüzeyler ve kaviteler tarafından üretilen ısıyı ölçer. Bu termometre türünün ana avantajı hızıdır; sıcaklık ölçümü sadece saniyeler sürer.

Kızılötesi kulak termometreleri

kulak zarı ve çevre doku tarafından üretilen ısıyı ölçer. Bu termometreler, sadece birkaç saniye içinde doğru sıcaklığı kolay okunabilir dijital ekrana yansıtır. Braun ThermoScan® doktorların en çok tavsiye ettiği kulaktan ateş ölçerdir.*

Kızılötesi alın termometreleri

ateşi nazik bir şekilde alından ölçer. Alın termometresi, kaş bölgesinin üzerindeki ciltten ve etrafındaki dokudan yayılan kızılötesi enerjiyi ölçer. Bu enerji lens içerisinden toplanır ve sıcaklık değerine dönüştürülür. Termometrenin doğruluğu kullanılan teknolojinin türüne bağlıdır. Alın termometreleri sıcaklığı, alna temas ederek veya uzaktan ölçebilir. Braun Temassız + alın termometresi, sıcaklığı temaslı ve temassız modda, klinik olarak kanıtlanmış doğrulukla ölçmenize olanak tanıyan ilk ve tek termometredir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.