Çay Kabızlık Yapar mı?

Çay kabızlık yapar mı, Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olan çayın, bilimsel olarak kesin bir kanıtı olmasa da kabızlığa neden olduğu bilinmektedir.

soru-cevap-cay-kabizlik-yapar-mi

İki çeşit çay olduğu bilinmektedir. Yeşil çay ve siyah çay; Yeşil çay içerdiği besin değerleri ve vitaminler ile oldukça faydalıdır. Manganez açısından oldukça zengin olan yeşil çayın tüketilmesi de oldukça faydalıdır.
Günde dört bardaktan fazla tüketilen koyu çayların sinir ve sindirim sistemi üzerindeki etkileri halk arasında da bilinmektedir. Kabızlık, metabolizmanın yavaş çalışmasına bağlı olarak bağırsakların tembelleşmesi, dışkılayamama duygusu, dışkıda sertleşme ve haftada 3 kereden az tuvalete çıkmadır. Tıp dilinde adı, konstipasyondur.

Günlük hayatta çay tüketimi yurdumuzda oldukça fazladır ancak tüketilen bu çaylar su yerine geçmez, sadece sıvıdır ve sindirim sistemine etkisi farklıdır. Günlük sıvı tüketimi çay ile karşılanabilir ancak şeker kullanılarak ya da yiyeceklerin yanında tüketilen çay vücudumuz için fayda yerine zarar vermektedir.

Gün içerisinde fazla tüketilen çay, sinir bozukluğu, kabızlık, yüksek tansiyon, el titremesi, baş ağrısı, sıkıntı ve uykusuzluğa neden olmaktadır. Kabızlık sorunu yaşayan insanlar, besin değeri yüksek yiyeceklere yönelmeli su tüketimini artırmalı, kahve, çay alkol gibi içeceklerden uzak durmalıdır.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.