Ana sayfa Genel Kültür Buz Sarkıtları Nasıl Oluşur ?

Buz Sarkıtları Nasıl Oluşur ?

Buz Sarkıtları Nasıl Oluşur ?

Kış mevsiminde havaların soğuması ile çeşitli doğa olaylarıyla karşılaşırız. Yağmur ve karın yanı sıra geceleri soğukluk derecesi sıfırın altına düştüğünde çeşitli görüntüler ortaya çıkar.

Kışın yağan karlar yağmurlarla birlikte erir. Gece olduğu zaman evlerin ve binaların çatılarından su damlaları damlar. Hava sıcaklığı eksili derecelere düştüğüne dam eğimli olduğundan su damlacıkları aşşağıya doğru damlarken yavaş yavaş donmaya başlar. Donan su damlacıklarına saçak denir. Saçakların oluşabilmesi için hava sıcaklığının eksili derecede olması gerekir. Saçakların oluşmasının sebebi soğukluğun yüksek olması ve damlaların sıklığının az olmasından koynaklı olarak görülür.

Gece meydana gelen don gündüz vakitlerinde de devam eder. Devamlı ilerlemekte olan sarkıtlar dahada büyümektedir. Özellikle iş hanlarında oldukça uzun ve büyük sarkıtların oluştuğu bilinir.

Düştüğü takdirde sarkıtların sivri kısmı oldukça ciddi yaralanmalara veya ölümlere sebep olabilir. Sarkıtların olduğu yerlerin altında bulunmamaya çok dikkat edilmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here