Boşaltım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Boşaltım sistemi hastalıkları için öncelikle bir dahiliye uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Bu kategorideki hastalıklar oldukça tehlikeli hastalıklar olduğunda ihmal etmemek gerekmektedir. Eğer siz de tuvalete gittiğinizde böyle bir problemden şüpheleniyorsanız en kısa zamanda bir doktora müracaat etmelisiniz.

Boşaltım sistemi hastalıkları

  • Şeker hastalığı: Glikoz bowman kapsülünden idrara geçip ,geri emilemezse insan vücudunda şeker hastalığı ortaya çıkar.
  • Böbrek İltihabı : Genellikle böbrek havuzcuğunda meydana gelen bu iltihaplanmanın  belirtileri idrar kaçırma, bel ve karın ağrıları ve ateştir.
  • Üremi : Atıkların farklı nedenlerle vücutta  arındırılamayıp kanda birikmesi sonucu oluşan hastalıktır.
  • Böbrek Yetmezliği : Böbreklerin işlevini %80’e kadar yerine getirememesi durumunda oluşan hastalıktır ve kanın atıklardan temizlenememesine sebep olur.Tedavi için organ nakli ve nakle kadar diyaliz makinesine bağlanılması gerekir
  • Albümin hastalığı: Böbrekteki idrar süzen kapsüllerin işlevini yitirmesi sebebiyle ortaya çıkan hastalıktır.
  • Nefrit: Nefronların iltihaplanması sonucu ortaya çıkmaktadır.
  • Sarılık: İdrarda safra boyalarının ortaya çıkmasıdır. Safra kana karışır, kandaki safra rengi idrara geçer ve idrarın rengi koyu kırmızı bir hal alır. Hastanın göz akı ve derisi de sarımsı bir renk alır.
  • Böbrek taşları: İdrarda oksalat, ürat, fosfat  eriyik şeklinde yer almaktadır. İdrar yollarında bir iltihap, yara veya tıkanma olursa bunlar çökelerek böbrek taşlarını meydana getirir. Böbrek taşları da böbrek kanamaları ve şiddetli ağrılarla kendini gösterir. İdrarda kanama görülür. Böbrek taşı olan hastalar süt ürünlerini kullanmaktan kaçınmalı ve bol miktarda su içmelidir.

Boşaltım Sistemi Nedir?

Biyolojik olarak insan vücudunun sınıflandırılmasında kullanılan 8 ayrı sistem vardır. Bu sistemlerden birisi de boşaltım sistemidir. Canlılar enerji ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına beslenirler ve bu besinlerin atık kısımları vücuttan atılır. Bu durum başlı başına boşaltım olayını simgelemektedir. Boşaltım sistemi ise; boşaltım olayını meydana getiren organların içerisinde bulunduğu sisteme verilen isimdir.

Boşaltım Sisteminin Birimleri

Boşaltım sistemi alt grup olarak bazı organları bünyesinde bulundurur. Bunlar; böbrekler, üreterler ve mesane şeklindedir. Böbreğin bu sistemdeki görevi filtrelemektir. Yani böbrekler kan yolu ile kendisine gelen katı ve sıvı atıkları filtreleyerek gerekli birimlere iletir. Üreterlerin görevi; bu atıkların taşınmasını sağlamaktır, yani üreterler kanal görevi gören borucuklardır. Mesane ise kendisine gelen idrarları depolamak ve periyodik olarak vücuttan atmakla görevlidir.

Boşaltım Sistemi Hastalıkları

Boşaltım sistemi hastalıkları, bu sistemde görevi olan organların görevini icra edememesinden kaynaklanır. Boşaltım sistemi hastalıklarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Böbrek İltihabı; tıp dilinde adı nefrit olarak da bilinen bu hastalığın akut ve kronik nefrit olmak üzere 2 türü mevcuttur. Akut nefrit böbrek iltihabının ilk yaşandığı zamanlarda gözlemlenir ve kendisini böbrek ağrısı, idrar sırasında yanma şeklinde belli eder. Kronik nefrit ise akut nefritin ilerlemiş halidir. Akut nefritin tedavi edilmemesi sonucunda oluşur ve böbrek kaybına sebebiyet verecek kadar tehlikeli bir durumdur.

Böbrek Yetmezliği; bu hastalık türünde böbrekler görevini icra etmez veya kısmen icra eder. Bu hastalık kendini idrar sırasında gelen kanla birlikte gösterir. Hastalığın tedavisinde diyaliz makinesi kullanılabilir veya böbrek nakli gerekebilir.

Böbrek taşı; idrar yollarının iltihaplanarak tıkanması sonucu kandaki atık maddeler böbrek kanalında kalır ve zamanla böbrek taşlarını oluşturur. Böbrek bölgesinde özellikle idrar çıkarma sırasında kronik ağrılar şeklinde kendini belli eder. Tıpta böbrek taşı çözümü bir hayli gelişmiştir. Günümüzde lazer ışınları ile böbrek taşı kırma operasyonları gerçekleştirilmekte ve kısa sürede hastalık yenilebilmektedir.

Mesane iltihabı; özellikle ayak ve karın bölgesinin üşütülmesi ile meydana gelen bu hastalık, mesane bölgesinde bakteri üremeleri sonucu kendisini gösterir ve idrar çıkışını zorlaştırır. İşeme ardından kramplı ağrılar yaşanması muhtemeldir. Bol miktarda sıvı tüketmek ve antibiyotik kullanmak hastalığın tedavisi için uygulanmalıdır.

Albümin; vücutta genel olarak basınç düzenleyerek, kılcal damarlara madde taşınmasını sağlayan bir proteindir. Böbrek kanalında bulunan kapsüller görevini tam gerçekleştiremezse, albümin böbrek kanalından geçerek idrarla dışarı atılır ki bu durumda vücutta albümin eksikliği görülür.

Üremi; böbreğin ayırma kanallarının görevini icra edememesi sonucunda ortaya çıkan bir boşaltım sistemi hastalığıdır. Bu durum kanda bulunan üre miktarını artırır.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Genel Belirtileri

– Sık idrar ihtiyacı yaşama,

– Aşırı terleme ve ateş yükselmesi,

– Yorgunluk,

– Mide bulantıları ve kusma,

– İdrar sırasında kan gelmesi,

– Böbrek ve mesane ağrıları.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarından Korunmak İçin;

– Bol su ve sıvı tüketmek,

– Boşaltım sistemi organlarını soğuğa karşı korumak,

– Temizliğe önem vermek gerekir.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarının Tedavisi

Hastalıkların tedavisi mutlak suretle doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Antibiyotik kullanımı, ağrı kesici kullanımı, böbrek yetmezliği durumunda diyaliz makinesi, her iki böbreğin işlevini kaybetmesi halinde böbrek nakli, gerek görülürse perhizler ve şifalı bitkiler başlıca tedavi yöntemleridir.

Boşaltım Sistemi Hastalıklarından Korunmak İçin Şifalı Bitkiler;

– Üzüm ve enginar; böbrek taşı oluşumunu engeller ve oluşan taşı düşürmeye yardımcı olur.

– Badem; mesane ve böbrek bölgelerinde oluşan iltihapları temizler,

– Bakla, maydanoz, çilek; üreterleri temizler,

– Turp; böbrekte oluşan mikroorganizmaları yok eder,

– Ayrıkotu; idrar söktürücü olarak oldukça yararlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.