Bir kw güç kaç beygir güç eder?

Bir kw güç kaç beygir güç eder? sorusunu uzmanlarımız sizler için cevaplıyor.

1 kilowatt (kw) 1.34 beygir gücü’ne eşdeğerdir.

KİLOWATT – BEYGİR – KİLOWATT ÇEVİRME

1 kilowatt kaç beygir eder? 1,341 hp yapar.
1 beygir kaç kilowatt eder? 0,745 kw yapar.

KİLOWATT – WATT – KİLOWATT ÇEVİRME

1 kilowatt kaç watt eder? 1000 w yapar.
1 watt kaç kilowatt eder? 0,001 kw yapar.

Bir kw güç kaç beygir güç eder

Bir kw güç kaç beygir güç eder?

Beygir gücü, genellikle otomobil ve elektrik motorlarının güçlerinin belirlenmesi için kullanılan güç birimidir. Terim, buhar makinelerinin üretilmeye başlandığı yıllarda, bu makinelerin güçlerinin olası alıcılar tarafından kolayca anlaşılabilmesi için James Watt tarafından yapılmıştır,

İngilizcesi horse power olduğundan, uzantısı hp şeklinde yazılır.

Kilowatt beygir gücü Dönüşüm Formülleri

1 kilowatt kaç beygir gücü eder? 1.341 hp yapar.

1 beygir gücü kaç kilowatt eder? 0.745 kw yapar.

160 beygir gücü olan bir araba kaç kilowatt enerji üretir? 160 x 0.745 = 119.2 kw

1400 kilowattlık bir motorun beygir gücü ne kadardır? 1400 x 1.341 = 1877.4 hp

Beygir Gücü ile ilgili detay bilgiler

Tarihi 200 yıl öncesine dayanan beygir gücü ifadesi, yük taşıma deyince akla attan başka bir şey gelmemesinden doğmaktadır. Bu sebeple de beygir gücü kavramı tam olarak anlaşılamamakta ve birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır.

Örneğin 100 beygirlik bir araba dendiğinde 100 tane atın ürettiği güç anlaşılmaktadır. Beygir gücü ise çok daha farklı bir kavramdır. Bu kavramın ne olduğu hakkında geniş bilgi, tork gücü ile olan benzerlik ve farklılıkları yazımızın ilerleyen kısımlarında anlatılmıştır.

Beygir Gücü, en temel şekilde anlatırsak; 75 kg ağırlığındaki bir yükün 1 saniyede 1 metre hareket ettirilmesi için gerekli olan güç miktarına denir. Dilimize İngilizcedeki “Horse Power” teriminden geçmiştir. Horse, at – beygir; Power ise güç demektir. Beygir gücünü temsil eden “HP” harfleri, Horse Power‘ın ilk harfleridir.

Aslında, gerçek bir beygirin ya da atın, 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdığı yük miktarı, ortalamada yaklaşık 50 kg’dır. Ancak motorların gücü simge edilirken, nedense mühendisler bu ağırlığı 75 kg olarak tanımlamışlardır. Beygir gücü tanımını ilk kullanan mühendis ise, ünlü mucit James Watt’dır.

Bir Kw Kaç Beygir, Kw Beygir Hesaplaması genelde araçlar için kullanılmaktadır. Dışarıya çıkan güç ile birlikte Kw Beygir gücüne dönüştürülmektedir.

Hesaplama yaparak kw nasıl beygir gücüne dönüştür onu anlatacağız. Beygir hesaplaması değerleri bildikten sonra yapması kolay olmaktadır. Yaptığımız hesaplama ile birlikte enerjiyi güce çevirmiş oluyoruz.

1 kw = 1000 watt eşittir
1 hp = 745,69 watt (1 beygire eşittir)
1,34 hp = 1000 watt = 1 kw olmaktadır
Örneğin 3000 watt kaç beygir gücüne eşit olmaktadır. Cevabı ise 3000 / 745,69 = 4,02 beygir olmaktadır. Örnek soruya baktığımız zaman çeviride bölme işlemini kullanıyoruz bize verdiği sonuçta doğru oluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.