Beynelmilel Nedir? Beynelmilel Ne Demek?

Arapça kökenli olan beynelmilel Arapça ”beyn” ve ”milel” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. ”el” ekinin ise burada kelimeleri bağladığını söyleyebiliriz. Beyn ”iki şeyin arası ve ikisinin ortası” anlamlarına gelirken, milel ”milletler ve uluslar” şeklinde anlamlandırılmaktadır. Çoğunlukla sıfat olarak kullanılan beynelmilel Türk Dil Kurumu sözlüğünde de ”uluslararası” olarak tanımlanmıştır. Beynelmilel sözcüğü çoğu kimse tarafından yanlış bir şekilde ifade edilmektedir. Beynelminel şeklinde kullanılan bu kelime tam anlamıyla yanlıştır. Doğrusu beynelmileldir. Beynelmilel anlamı ise uluslararası, enternasyonel, herkes tarafından kabul edilen ve sınırlardan bağımsız olarak ifade edilmektedir. Bir başka yaklaşım olarak ise beynelmilelcilik sözlükte uluslararasıcılık ve enternasyonalizm şeklinde tanımlanmıştır.

Beynelmilel Kelimesinin Cümle İçinde Kullanımı

  • Medeniyetin beynelmilel fakat harsın mutlaka millî olduğunu unutmayacağız.
  • Ülkemizde yılbaşından itibaren beynelmilel ehliyet zorunlu hale getirilmiştir.
  • Beynelmilel sosyalizm hakkında insanların zihinlerinde bir bilgi kirliliği oluşmuş.
  • Beynelmilelci sosyalizm ve sınıf mücadelesi yok olmaktadır.
  • Bakanlar en yapıcı şekilde beynelmilel gerginliği azaltmak gayesiyle konferansa devam edeceklerini açıklamalarına rağmen gerginlik seviyesinde azalma yok.
  • Hep beynelmilel ilişkiler okumak istemiştim diyerek yürümeye devam etti.
  • Başkan : “Kararım beynelmilel olmayacak illaki…” şeklinde açıklama yaptı.
  • Demir yolları ile taşınan beynelmilel eşya nakliyatına dair kanunda bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Beynelmilel Kelimesinin Diğer Dillerde Çevirisi

Beynelmilel ya da eş anlamlısı olarak uluslararası kelimesinin İngilizce karşılığı international olarak ifade edilmektedir.

Beynelmilel ya da eş anlamlısı olarak uluslararası kelimesinin Almanca karşılığı international olarak ifade edilmektedir.

Beynelmilel ya da eş anlamlısı olarak uluslararası kelimesinin Fransızca karşılığı international olarak ifade edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.