Ayak Tırnak Mantarının Oluşma Nedenleri Nelerdir ?

Ayak Tırnağı Mantarı; Tırnağın şeklini ve görünümünü bozan, bazen de kokuya neden olan ayak tırnağı mantarı, sıklıkla deri mantarının tırnağa bulaşması yoluyla ortaya çıkar. Bu bulaşma doğrudan yayılma yoluyla olabileceği gibi, mantarlı bölgenin kaşınması sonucu el tırnağına, oradan da başka yerlere bulaşabilir.

Tırnak mantarı sıkıntılı bir sağlık problemi olmasının yanı sıra, tırnağın görüntüsünü de giderek kötüleştiren bir kozmetik bir sorundur. Tırnağın uç kısımlarının çatlayarak kalınlaşması, bazen de tırnağın uç kısmından un gibi dökülmeler şeklinde şikayetlere yol açabilen ayak tırnağı mantarı, yine tırnak üstünde farklı biçim ve renklerde çizgilenmeler, renk farklılıkları ve tabaka halinde kalkmaya sebebiyet verebilir.

Ayak tırnak mantarları görüntü olarak, tırnak ya da parmakta travma ya da farklı bir hastalık sonucu ortaya çıkan belirtilerin yanında, tırnağın yapısal bozukluklarıyla benzeyebilir. Tırnak mantarı ilerleme gösterdikçe tırnak kalınlaşır ve kötü bir şekil alır. Mantar tırnak köküne doğru ilerleyerek, devamlı hale gelebilir.

Ayak tırnak mantarının oluşma nedenleri;

 • Tırnak da zedelenme, baskı ve travmalar
 • Parmakları sıkıştıran dar ve ucu sivri olan ayakkabıların sık sık giyilmesi,
 • Havuz ve duş gibi ortak kullanım alanları,
 • Aynı ayakkabıları devamlı olarak giymek
 • Hijyenik olmayan ortamda, sterilize edilmemiş aletlerle yapılan manikür ve ya pedikür,
 • Çıplak ayakla dolaşmak
 • Ayakların aşırı terlemesinden dolayı oluşan nemli ortam,

Ayak tırnağı mantarı tedavisi için, ayak sağlığı merkezlerinde tırnak üzerindeki kalınlaşmış tabaka, bazı özel cihazlar yardımıyla temizlenir. Mantarlı dokunun tamamen temizlenmesinin ardından sağlıklı tırnak dokusu oluşmaya başlar. Hem sağlıklı tırnağın korunması açısından, hem de fiziksel olarak güzel ve sağlıklı bir görüntünün sağlanması amacıyla, tırnak yüzeyi özel bir jel ile kaplanır. Mantarlı bölgenin düzenli olarak bakımları yapılır ve jel her defasında yenilenir. Böylelikle, tırnak köküne kadar inmiş olan mantar, sağlıklı tırnağın uzama zamanına bağlı olarak, tamamen yok edilebilir.

Genellikle, ayak mantarı tedavisi için kullanılan ilaçlar, karaciğeri yorduğu için uzun süreli kullanılmaları pek mantıklı değildir. Bu nedenle, ayak tırnak mantarı iyileştirme ve temizlenme sürecinin, uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önem taşır.

2 Yorumlar
 1. Feyyaz diyor

  Benim serçek parmağin arasinda var allah aşkina biri bana yardim etsin ayakkabi goyemiyorum maça gidemiyorum aciyor sadeceeeeeee

  1. hemsoruhemcevap diyor

   Tırnağınızı çektirmeniz gerekiyor olabilir. Hastaneye gitmelisiniz yoksa daha da derin batıklar oluşabilir. Tırnak çekmesi bile sizi kurtarmayabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.