Ateşleme Modülü Nedir?

Ateşleme modülü nedir? sorusunu siz değerli Araç kullanıcıları için cevaplayacağımız yazımız araştırmalarımız ve sizlerin değerli yorumları ile sürekli güncellenmektedir.

Ateşleme modülü genelde eski tip otomobillerde kullanılır. Kullanım yerleri ise genelde Distribütör denilen parçanın içerisinde veya üzerinde olur. Ateşleme bobinleri yüksek voltajda elektrik akımı üretirler bu üretilen akımın hangi zamanlarda hangi bujiye gideceğine karar vererek kontrol ederler.

4 Silindire sahip sıralı bir benzinli motor düşünelim. Karbüratörlü olsun aracımız herhangi bir ecu elektronik bir beyine sahip olmasın. Tek bir ateşleme bobini olduğunu varsayalım.

Distribütör motorun eksantrik miline bağlıdır. Motora marş vurduğunuzda bu mil hareket ederek Distribütör içinde bulunan okuyucuyu devreye sokar. Okuyucu milin hangi konumda olduğunu algılayarak ateşleme modülüne iletir. Ateşlemenin hızlı olması için modülün okuyucuya çok yakın olması gerekir. Ateşleme modülü ise aldığı bilgileri ve motor sıcaklığını ölçerek ateşleme bobinine iletir ve bobin ateşlemeyi yapar. Ateşleme modülleri değişirken altında termal macun sürmek önemlidir.

Ateşleme modülü arızası var ise araçta eğer araç bazen çalışır bazen çalışmaz. Yani soğuk iken çok iyi çalışır ısındığında marş almayabilir. Ateşleme modülü yeni tip otomobillerin hayata geçmesiyle birlikte artık kullanılmamaktadır. Ateşleme modülüne sahip bir araç olarak mazda 323 sedan hb b6 motorlarını araştırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.