Atatürk’ün İnsan Sevgisi ile İlgili Sözleri Nelerdir?

Atatürk'ün İnsan Sevgisi ile İlgili Sözleri

Atatürk’ün İnsan Sevgisi ile İlgili Sözleri

İnsanları mutlu edeceğim diyen onları birbirine boğazlatmak insani olmayan ve son derece üzücü olan bir sistemdir. İnsanları mutlu edecek tek vasıta, onları birbirlerine yaklaştırarak, onlara birbirlerini sevdirerek, karşılıklı maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya yarayan hareket ve enerjidir. Dünyanın barışı içinde insanlığın gerçek mutluluğu, ancak bu yüksek ideal yolcularının çoğalması ve başarılı olmasıyla mümkün olacaktır.
1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)
———————————————————————
Artık insanlık kavramı, vicdanlarımızı arıtmaya ve hislerimizi yüceleştirmeye yardım edecek kadar yükselmiştir…
1931 (Atatürk’ün S.D.II, s. 273)
———————————————————————
İnsanlıkta mutluluk, insanoğullarının birbirine yaklaşması, insanların birbirini sevmesi, hepsinin temiz duygu ve düşüncelerini birleştirmesiyle olacaktır.
1936 (Atatürk’ün R.Y.G.S. s.237)
———————————————————————
İnsanlar daima, yüksek, asil ve kutsal hedeflere yürümelidirler. Bu hareket şeklidir ki, insan olanın vicdanını, beynini ve bütün insanlık anlayışını tatmin eder. Bu şekilde yürüyenler, ne kadar büyük fedakârlık yaparlarsa, o kadar yükselirler ve bu hareket şekli mutlaka açık olur.
( 1926 )
———————————————————————
Biz kimsenin düşmanı değiliz! Yalnız insanlığın düşmanı olanların düşmanıyız.
1936 (Ferit Celâl Güven, Ülkü Dergisi, Cilt: XII, Sayı: 70, 1938, s. 314)
———————————————————————
İnsanların saygı ve şerefinin, itaat ve uyumunun kendinden maddeten değil, manen yüksek olanlar için gösterilmesi insan ruhunun gereklerindendir.
( 1914 )
———————————————————————
Bir toplumda kıymet ve kuvvet, onu oluşturan kişilerin kendilerini bir kıymet ve kuvvet olarak kabul etmelerindendir. Ancak, bu gibi kişilerden meydana gelmiş sosyal toplumlar tam bir bütün olarak kıymet ve kudret görünümü arz edebilir.
( 1937)
———————————————————————
Neşeli olmayan insanlardan iki türlü şüphe edilir; ya hastadır veyahut o insanın başkalarına bildirmek istemediği bir kuruntusu, bir derdi vardır.
Tarih:…/…/….
———————————————————————
– En iyi kişi kendinden çok ait olduğu sosyal toplumu düşünen, onun varlığının ve mutluluğunun korunmasına kendini adayan insandır.

Atatürk’ün İnsan Sevgisi ile İlgili Sözlerini yukarıda sizler için biraraya getirmeye çalıştık. Eğer burada olmadığını düşündüğünüz Atatürk’ün İnsan Sevgisi ile İlgili Sözleri var ise lütfen yorum bölümünde belirterek bu yazıyı daha da kapsamlı hale getirmemize yardımcı olunuz. hemsoruhemcevap.com sitesi olarak akla gelen tüm sorulara detaylıca cevap vererek Türkiye’nin En Büyük Ücretsiz Bilgi Portalını inşa etmeye çalışıyoruz.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.