Atatürk’ün Atının ismi nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı, Türk siyasetçi ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatında atların bambaşka bir yeri vardır. Mustafa Kemal için at bir hayvan değildir, bir kıymet ve değerdir, çok büyük bir varlıktır. Üzerine titrediği en çok değer verdiği atı da ‘Sakarya’dır.

Atatürk insanları olduğu kadar hayvanları da sevmesiyle bilinirsi. En çok atlara tutkun olan Atatürkün 2 atı vardı. Bunlardan en çok sevdiği atın adı Sakarya, muhabere yıllarında bindiğinin adı ise Çankaya’dır.

Atatürk’ün sevimli ve çok sevdiği köpeğinin ismi ise Foks‘tur. Foks, Atatürk’ün en sevdiği hayvan olarak Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde her zaman el üzerinde tutulmuş, ona her zaman büyük özen gösterilmiştir.Atatürk nerede, o orada. Atatürk’ün yatak odasında, karyolasının ayak ucunda kendisi için özel olarak diktirilen bir minderde yaşarmış. En önemli görüşmelerinde bile hep onun yanında olurmuş.Atatürk’ün Foks’a düşkünlüğünü bilen bazı kimseler, sofrada çok zaman onun bahsini açarlar, sadakatinden, büyüklüğünden dem vurup neslini üreterek memlekete yaymayı teklif ederlerdi. Dalkavukluğuyla dikkati çekenler, Foks’un asil kandan geldiğini söyleyecek kadar ileri gidip ‘Köpek değil, adeta insan. İnsandan da akıllı derlerdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.