Arılar Peteği Nasıl Yapar ?

Arılar Petekleri Nasıl Yapar ?

Bilimsel araştırmalar ile arıların petekleri oldukça ilginç şekilde yaptıkları kanıtlanmıştır. Arılar balmumunu kullanarak petekleri altıgen şekilde yaparlar. Matematiksel becerileri oldukça gelişmiş olan arılar petekleri oluştururken şaşırmazlar.

Petekler oluşturulurken arılar bir araya gelip 35° sıcaklık sağlarlar. Yoğurma işlemi sırasında elverişli balmumu hazır hale getirilir. Petek hücrelerinin inşasına başlanarak üstün beceride yapılır. Peteklerin yapılmasına en üstten ayrı noktalardan başlanır. İki yana doğru genişleyerek birleştirilir. Düzenli bir şekilde petek yapılır. En verimli şekilde faydalanabilmek için petekleri altıgen şekilde yaparlar. Yüzlerce arı örmeye başladığından matematiksel hesabı şaşırmadan yaparlar. Bal arıları, arı türünün en gelişmiş matematik zekasına sahip arısıdır.

Arılar petekleri yaparken ölçümlerinide yaparlar. Hassas algıları sağlayan tüyleri sayesinde oldukça hesaplı işler yaparlar. Çene ve antenlerindeki tüyler örülen duvarın kalınlığının ölçülerek hata yapılmamasında önemlidir. Petek duvarlarının kalınlığı yaklaşık 0.07mm’dir. Bilimsel araştırmalara göre sapma oranı 0.002 mm kadar görülmüştür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here