Anestezi Nedir ?

Anestezi Nedir ?

Anestezi, öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını sağlar. Konforunu ve yapılan herhangi bir girişime tahammülünü sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamayı içeren bilim dalının adıdır.

Anestezi Kaça Ayrılır ?

Genel Anestezi:
Eğer hasta anestezi altında tamamen şuursuz ise buna “Genel Anestezi” denir. Genel anestezi için pek çok ilaç kullanılır. Her hastanın bünyesine göre farklı ilaçlar seçilmektedir. Bunlar damara verilen ilaçlar olduğu gibi, oksijen ile birlikte kullanılan gazlar da vardır. Eskiden çok sık kullanılan anestezi ile özdeşleşmiş olan “Eter” son yıllarda kullanılmamaktadır. Yerini çok daha iyi sonuçlar veren modern tıp teknolojisi ile geliştirilen başka ilaçlara bırakmıştır.

Bölgesel Anestezi:
Vücudun bir kısmının; (kol, bacak, göğüs vs.) iğne yapılarak uyuşturulmasına “Bölgesel Anestezi” denir. Bunun da spinal, epidural, sinir bloğu gibi çeşitleri vardır.

Lokal Anestezi:
Küçük cerrahi girişimlerde sadece girşimin yapıldığı kısım uyuşturulur. Uyuşturma işlemini ameliyatı yapacak olan doktorunuz yapabilir, ancak yaşamsal fonksiyonlarınızın takibi veya sakinleştirilme gereksinimi doğduğunda anestezi doktorunuz tekrar yanınızda olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here