Adrenalin Nedir ?


Adrenalin Nedir ?
Adrenalinin pek bilinmeyen adı olan “Epinefrin” Kalp durması durumunda hastaya verilen kimyasal bir maddedir. Genel olarak işe yarar ama kılcal damarlara kanın gitmesini engellemektedir. Düzeyli kullanım gerektirir. Aksi takdirde hastanın kalbi atar ama parmakları kangren olmuştur.
İnsan vücudunda adrenal bezden salgılanan bu hormon, kas ve karaciğerde depo edilmiş glikojenin yıkımında görev alır. Hatta bunu tespit eden insan Earl W. Sutherlan 1971 yılında nobel ödülü almıştır.
Tabiatta bu hormonun görevi, organizmayı acil harekete hazırlamaktadır ve etkisini, nabzın atışını, kanın iç organlar ve deriden kaslara sevk edilmesi, karaciğerdeki glikojenin glikoza değişmesi ve böylelikle acil bir enerji kaynağı sağlanması şeklinde gösterir.
Böbrek üstü bezleri ve sempatik sinir sistemindeki sinir uçlarından salgılanan, kalp atışını hızlandıran, kas ve karaciğerde glikojenin glikoza parçalanmasını sağlayan bir katekolamin. Epinefrin.

Epinefrin Kullanımının Sonuçları Nelerdir ?
Parenteral yollarda kullanıldığında, perifer damarlarda daralma ve koroner damarlarda genişlemeye, kalp kasının kasılma gücü, atım sayısı ve oksijen tüketiminde artmaya, beta-2 almaçlarını uyararak solunum yolları ile sindirim kanalında ki düz kaslarda gevşemeye sebep olan ve klinikte kan basıncının düşmesi, kanama, alerji, astım ve dolaşım şoku gibi hastalıkların tedavisinde hidroklorür ve bitartarat tuzları şeklinde kullanılan, çözeltileri ısı ve ışığa karşı dayanıksız kılan bir katekolamin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here