Abdominal Gebelik Nedir?

Abdominal gebelik; normalde uterusun içine yerleşerek gelişen gebeliğin; karın boşluğuna yerleşerek oluşmasıdır. Dış gebeliğin benzeri olan bir durumdur. Dış gebeliklerin %1 lik kısmı abdominal gebelik olarak ortaya çıkar.

Rahim ameliyatı olan hastalarda da abdominal gebelik oluşabilmektedir. Abdominal gebelik istatiksel olarak dış gebelikte sık görülmektedir. Ancak en geç tanı konulabilen gebelikler arasındadır.

Abdominal gebelik oluşumu; dalak, bağırsak, karaciğer, pelvik yan duvarlar, uterus bağlarında, diyafram gibi çeşitli organlara yerleşebilmektedir.

Sperm ve yumurtanın direkt olarak karnın içerisine yerleşmesiyle oluşmasına ‘’primer abdominal gebelik’’ karın içerisinde oluşması da ‘’sekonder abdominal gebelik’’ olarak tanımlanmaktadır. Erken tanı konulması ile abdominal gebelik oluşmasını önlemek sağlanabilir.

Primer abdominal gebelik sık ortaya çıkmaz ve nadir olarak görülür. Bu tür gebeliklerin oluşmasını önlemek için daha sağlıklı ve hızlı bir tanı konması önem arz eder. Bu gebeliklerin ameliyat edilmesiyle durum ortadan kalkar.

Bazı durumlarda düşük dozlarda lokal anestezi yapılmaktadır. Bu durum yeterli olmadığı takdirde ameliyat yapılması ve gebeliğe son verilmesi sağlanmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.