6 Silindirli Motorlar Nedir?

6 Silindirli Motorlar Nedir : Motor bloğu üzerinde 6 adet silindirin olduğu yapıdır. Genellikle V şeklinde bir motor bloğu üzerinde üçerli şekilde silindirler sıralanarak 6 silindirli motor oluşturulur. Büyük motorlu araçlarda kullanılan 6 silindir yapısı, aracın ön kısmının da büyük olmasına neden olabilir. Daha çok performans araçlarında 6 silindirli motor blokları tercih edilir.

6 silindirli motorlar; motor bloğunun üzerinde altı adet silindirin olduğu yapıyı temsil etmektedir. V şekline sahip olan bir motor bloğunun üzerine üçerli şekilde silindirlerin sıralanması sayesinde altı silindirli motorlar meydana gelmektedir. Altı silindir yapısının bilhassa büyük motorlu araçlarda kullanıldığını belirtmek gerekir. Bu silindir yapısından dolayı aracın ön kısmının büyük olması söz konusudur. Altı silindirli motorlar; bilhassa yüksek performans istenilen araçlarda tercih edilmektedir.

6 Silindirli Motorların Özellikleri ve Tercih Edilme Sebepleri

Günümüzde içten yanmalı motorlarda en çok tercih edilen silindir diziliminin sıralı motorlar ve V tipi motorlar olduğu bilinmektedir. Dört silindirli motorlar; en yaygın olarak kullanılan motor çeşitleridir. Ancak, bu motor tiplerinde V tipinin olmadığını söylemek gerekir. Buna ek olarak, efsane V dizilimli sekiz silindirli motorların sıralı tipi yoktur. Bu bağlamda, hem V tipi hem de sıralı motorların silindir sayısı olarak kullanıldığı silindir sayısı altı olarak bilinmektedir. Altı silindirli motorları kullanan kişilerin birçoğunun V dizilimini tercih ettiği aşikardır. Bunun yanı sıra, BMW ve Volvo’nun sıralı altı silindiri tercih eden markalar olduğuna değinmek gerekir. Mercedes ve Jaguar’ın da bu konuda çalışmaları bulunmaktadır. Bu noktada, sıralı silindirin mi yoksa V6 silindirin mi daha iyi olduğuna dair birtakım tartışmalar vardır.

Sıralı altı silindir mi yoksa V6 mı sorusuna verilecek cevabın değişken olduğu söylenebilir. V tipi silindir diziliminin motoru yerine daha rahat sığdırabilmek ve yolcu bölmesini daha geniş tutabilmek adına tercih edildiğinden bahsetmek gerekir. Önden çekiş sistemlerine bakıldığında ise V tipi silindir diziliminin daha uyumlu olduğu aşikardır. V tipi silindir diziliminin komplike yapısının çok daha zor bir işçiliğe sahip olmasına neden olduğunu söylemek mümkündür. Ayrıca, daha düşük devirde tork etmeleri haricinde V tipi silindir diziliminin çok fazla avantajı bulunmaz.

Sıralı altı silindirli motorlar ise birçok avantaja sahip olmalarıyla öne çıkarlar. İpeksi ve sarsıntısız çalışma karakterleri yer almaktadır. Bunun yanı sıra, geniş tork aralığı bulunmaktadır. Ayrıca, bakım kolaylığı noktasında V tipi silindir dizilimine kıyasla çok daha iyi olduklarına değinmek gerekir. Sıralı altı silindirli motorlarda ağırlık dağılımı çok daha dengelidir. Maliyetin ise çok daha ucuz olduğu bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı sıralı altı silindirli motorlar bir adım öne çıkmaktadır.

Günümüzde Mercedes ve Jaguar’ın V6 motorları bırakacağını açıkladığı bilinmektedir. Dev markaların tercihi, sıralı altı silindirli motorlar olacaktır. Bu karar, bu tip motorların yerleştirme sorunları dışında çok daha başarılı olduğunu kanıtlamaktadır. Bunun dışında, sıralı altı silindirli motorlar; çok daha uzun bir geçmişe sahip olmalarından dolayı bile birçok konuda tercih sebebi olmaktadır. Performans tutkunu olanların bu özellikleri dikkate alarak tercih yapması tavsiye edilmektedir. Ancak, altı silindirli motorlar, her şart altında yüksek performans verirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.