3 Silindirli Motorlar Nedir?

3 Silindirli Motorlar Nedir : 3 silindirli motor yapısı, otomotiv sektöründe çok sık görülmez. Farklı bir şekilde ifade etmek gerekirse 3 silindirli motorların en popüler olanının silindir tiplerinden olduğu söylenemez. Genellikle 4 silindirli bir motor yapısında silindirlerden birinin iptal edilmesi sonucu araç üç silindirli olur.

3 silindirli motorlar aslında, çok yeni bir teknoloji değil. Çok eskiden beri var. Hem otomobillerde, hem de motosikletlerde uzun süredir kullan bir teknolojidir. 3 Silindirli Arabalar Alınır mı farklı yönleri nelerdir bunlara bakalım.

Özellikle Japonya da, küçük hacimli 3 silindirli motorlar oldukça yaygın. Küçük arabalarda yaygın olduğu için. Aynı zamanda motosikletlerde de yaygın. Hatta, MV Agusta diye firma var. Sadece 3 silindirli motosikletler üretiyor. Bu konuda uzmanlaşmışlar ve bu şekilde devam ediyorlar.

Yıllardan beri süre gelen bir şeydir bu aslında. Ama Avrupa ve Türkiye pazarı da buna dahil olacak şekilde, otomobillerde 3 silindirli motorlar tekrar bu yakın zamanda gündeme geldi. Son 3-5 senedir biraz daha kullanımları arttı.

Bunun ise sebebi; otomobil üreticilerinin artık, sıkılaşan emisyon ve yakıt Regülasyonları nedeni ile Turboyla birlikte, daha fazla güç elde ettiği üretiminden kaynaklanıyor. Özellikle, A sınıfı B sınıfı ve C sınıfı yani, kompakt sınıf, orta sınıf ve altına baktığınız zaman, düşük hacimli 3 silindirli motorları oldukça sık görebiliyoruz. Hemen hemen artık her markada var.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.