2023’te İşlenilecek Olan Bor’un Türkiye Ekonomisine Katkısı Ne Olacak ?

Dünya genelinde düşük miktarda bulunan bor elementi genel olarak çamaşır sularında, ısı yalıtımında, sabun, lehim, deterjan gibi bir çok alanda kullanılır. Bunun yanı sıra nükleer alanda, jet ve roket yakıtı olarak da kullanılmakta.

2023'te İşlenilecek Olan Borun Türkiye Ekonomisine Katkısı Ne Olacak ?

Dünya’da ki toplam bor rezervinin %63’ü ülkemizde bulunmaktadır. %13’lük bir pay ile A.B.D ikinci sırada yer almaktadır. A.B.D Bor minerallerinin yeryüzüne çıkarılması ve işlenmesinde uzun yıllardır devam eden etkin bir çalışma sergilemekte. A.B.D sınırları içerisinde ki Bor’un ileride tükenme tehlikesi altında olduğu için kaynaklarının bir kısmını ‘stratejik rezerv’ olarak ilan etmiş ve çıkarılmasını yasaklamıştı.

Ülkemizde çıkarılan borun bir kısmı ülke içinde kullanılmakta ve bir kısmı farklı ülkelere ihraç edilmekte. Ancak ihraç edilen bu maden, yarı ve ham şekilde piyasaya sürüldüğünden Türkiye önemli bir döviz kaybına uğramakta.

Geleceğin vazgeçilmez madeni olacağı söylenen Bor madeninin gelişmiş olan ülkeler tarafından stratejik önemi bilinmekte ve büyük yatırımlarda kullanılmaktadır.

Bor madeninin ülkemizde çıkarılmasına ve işlenmesine yönelik yeni yatırımların yapılması çıkarılan borun değerini artıracağı gibi ülkemizde döviz artıcı bir etken oluşturacak hem de yeni yatırımlar ve istihdam yaratacaktır. Daha da önemlisi ülke ekonomisine olan getirisi yanında stratejik önemi henüz pek anlaşılamayan bir güçtür, tabi doğru kullanıldığı takdirde.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here